Kültür

Doktorlar ve salgın hastalıklarla ilgili Sovyet posterleri

Koronavirüsle mücadelede hekimler ve sağlık çalışanları, en ön cephede mücadele ediyor. Tüm insanlık onlara çok şey borçlu.
Tüm dünyayı saran bu salgının aşılmasında ve bu dönemin en az kayıpla atlatılmasında onların işlerini daha rahat yapmalarını sağlamak, onlara destek olmak ve onların tavsiyelerini harfiyen yerine getirmek büyük önem taşıyor.

Kayıp kütüphaneler

Kayıp kütüphaneler deyince doğal olarak akla, Eski Çağ’dan günümüze adları adeta efsaneleşmiş büyük kütüphaneler geliyor. Ancak bir de kitapseverlerin kişisel gayretleriyle oluşturdukları özel kütüphaneler ya da kitap koleksiyonları var ki, bunların çoğu sahiplerinin vefatı sonrasında bir şekilde yok olmuştur.

Postmodernite ve sanat

Batı’da din taassubu altında geçen ortaçağ karanlığından çıkış, Rönesans, Reform ve Aydınlanma süreçleri ile olmuştur. Ortaçağ sonlarında Yeniden Doğuş (Rönesans) hareketi ile Antik Yunan’daki gibi insanı merkeze koyan (antroposentrik) anlayış, çok çektiği ruhban sınıfının yetkilerini kısıtlayarak (Reform) özgürleşmiş ve en sonunda aklın ve bilimin öncülüğünü rehber edinmiştir. 18.

Ezilenlerin "üvey" çocuğu

Amerikan sinemasındaki yerleşik düzenin yıkılmasını, Amerikan hegemonyasının kültürel ikliminin, psikolojik etkisinin ve yaratmaya çalıştığı havanın çözülerek "kahraman"ını yaratıp koruduğu o dünyanın artık doğrudan tepkiyi büyüten ve kahramanlarına karşı anti-kahramanlar ürettiği aşamaya geçişinin belki en belirgin halini Joker'in vizyona girişiyl