psikiyatri

Psikopat bir sinirbilimciyle beynin karanlık tarafına yolculuk

James “Jim” Fallon, 1947 doğumlu Amerikalı sinirbilimcidir. California Üniversitesi, Irvine Tıp Fakültesi’nde psikiyatri ve insan davranışları profesörüdür. Araştırma alanları arasında yetişkin kök hücreleri, kimyasal nöroanatomi, yüksek beyin fonksiyonları ve beyin görüntüleme yer alır. Fallon, şizofreni, Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı dâhil olmak üzere sinirbilimin çeşitli alanlarında önemli katkılarda bulunmuştur. Fakat onu diğer sinirbilimcilerden ayıran asıl olay, 2006 yılında beyninin karanlık bir tarafının olduğunu fark etmesi ile olmuştur. Dr.

Kaygı ve korkuya dayalı davranışsal bozukluklar

Korku ve kaygı bozukluklarını genelde beş grupta toplayabiliyoruz: Fobiler, panik bozukluk, genellenmiş kaygı bozukluğu, obsesif/kompulsif [takıntı (düşünsel / bilişselzorlantı (davranışsal)] ve travma sonrası stres bozukluklarıdır. Bunlar, korku ve kaygı temelli bozuklukları temsil ederler ve birbirleriyle de örtüşürler. Korku ve kaygı bozuklukları, bir duygu-durum bozukluğu olan depresyon ile de örtüşür. Kaygı bozukluğuna mutlaka bir miktar depresyon da eşlik eder.

Çaykovski’nin Fındıkkıran’ı çocuğunuzun beynini geliştiriyor olabilir mi?

Keman veya piyano çalan çocuklar, yalnızca Mozart’ı öğrenmekle kalmıyor olabilirler. Vermont Üniversitesi Tıp Fakültesine bağlı çocuk psikiyatri ekibi, müzik eğitiminin çocukların odaklanmalarını kolaylaştırdığını, duygularını kontrol etmelerine ve anksiyetelerini hafifletmelerine yardımcı olduğunu ortaya çıkardı. Araştırma, Amerikan Çocuk ve Genç Psikiyatri Akademisi Dergisinde yayımlandı.