Güncel Bilim

Bitkiler karıncaları kendilerine hizmet ettirecek şekilde nasıl evrimleşti?

“Bitkiler sıkıcıdır!” Hayvanlar eğlenceli, bitkiler ise oturup sadece fotosentez yapıyorlar. Öyle mi? Pek de değil. Bitkiler, karıncaları ayartmak için bazı özellikler geliştirmişlerdir. Böceklerin beslenmesi için sulu nektarları, barınması içinse içi boş dikenleri vardır. Buna karşılık böcekleri, hem korunmada hem de tohumları yaymada kullanırlar.

Tembelliğe mi programlıyız? Testler, miskinlikten kaçınmamız için beynimizin daha fazla çalışması gerektiğini gösteriyor

Toplum, insanları fiziksel olarak daha hareketli olma yönünde teşvik etse de gerçekte giderek daha az hareket ediyoruz. Yeni bir çalışma bu duruma bir açıklama getiriyor: Beynimizin doğasında hareketsiz yaşam davranışlarını tercih etmek olabilir. Ancak elektroensefalogramlar test deneklerinin fiziksel hareketsizlikten kaçınmak için ekstra beyin gücü kullanmaları gerektiğini gösterdi.

 

Doğum kontrol araştırmaları hapların ötesine geçiyor!

“O hap” denildiğinde genellikle akla tek bir ilaç türü geliyor. Gebeliği önleyiciler arasında doğum kontrol hapının isim hakkına sahip olması, Amerika’da hapın doğum kontrol pazarını tekeline aldığını doğrular nitelikte. Haplar 1960’ta piyasaya ilk kez sürüldüğünde, doğum kontrol kadınlar için ilk defa bu kadar kolay ulaşılır olmuştu ve bunun yanı sıra çocuk sahibi olmayı geciktirmek çoğu kadın için eğitim ve kariyer kapısını açmıştı.

Bazı kara delikler geçmişinizi silebilir

Gerçek dünyada geçmişiniz, geleceğinizi eşsiz bir şekilde belirler. Bir fizikçi evrenin nasıl başladığını bilirse, tüm zaman ve mekanda evrenin geleceğini hesaplayabilir.

Ancak Kaliforniya Üniversitesi’nden bir matematikçi, bu yasanın bozulduğu birkaç çeşit kara delik keşfetti. Birileri bu nispeten iyi huylu kara deliklerden birine girmek üzere maceraya atılsa, hayatta kalabilme şansları olurdu; ama bu kişilerin geçmişleri yok olacağından kendileri sonsuz sayıda olası geleceğe sahip olurlardı.

İnsan beyninin en yeni keşfi: Kuşburnu sinir hücreleri

Sinirbilimin en önemli yayınlarından bir kabul edilen “Nature Neuroscience” dergisinde 27 Ağustos 2018 günü, beyinle ilgilenen herkesi heyecanlandıracak bir makale yayımlandı. Makalenin, sinirbilim dünyasını bu kadar heyecanlandırmasının sebebi ise, insan beynine özgü olduğu düşünülen yeni bir sinir hücresinin bulunması idi. Yapılan çalışmalar henüz çok erken aşamada olmasına rağmen bilim adamları, bu özel sinir hücresinin sadece insanlarda ve bazı primatlarda bulunduğunu düşünüyorlar.

Düzenli balık tüketimi: Daha kaliteli uyku ve yüksek IQ

Pennsylvania Üniversitesi’nin yayımladığı rapora göre, haftada en az bir balık tüketen çocukların IQ seviyesi daha az tüketenlere veya hiç tüketmeyenlere göre 4 puan daha yüksek çıktı.

Daha önce yapılan araştırmalar Omega-3 gibi balık yağ asitleri ile zeka gelişimi ve kaliteli uyku arasında bir ilişki olduğunu göstermişti, ancak bu üçü daha önce birbiriyle ilişkilendirilmemişti. Jianghong Liu, Jennifer Pinto-Martin, Alexandra Hanlon ve Adrian Raine’in bu çalışmasında, zeka ve balık tüketimi arasındaki potansiyel bağın uyku olduğu görülüyor.