Einstein'ın genel göreliliği “daha da doğru”

Fransız uzay ajansı CNES, hala görevde olan Microscope adlı küçük uydunun ilk sonuçlarını yayınlayarak, “Albert Einstein’ın genel görelilik teorisini ‘benzersiz doğruluk’ derecesinde doğruladı” açıklamasında bulundu. Fransız mikro uydusu, 100 yıl önce ortaya atılan bu teoride bir boşluk keşfetmek amacıyla Nisan 2016’da fırlatılmıştı. Ancak uydu, şu ana dek bu boşluğu keşfedemedi.

Dünya’nın 710 kilometre ötesine gönderilen Microscope* (Micro-satellite à traînée Compensée pour l'Observation du Principe d'Équivalence) boşlukta ve uzay evrenselliğinde, yeryüzüne göre 100 kat daha yüksek bir duyarlılığa ulaşmak hedefiyle serbest düşüşü test etmekle görevli.

Toskanalı bilim adamı Galileo, 17. yüzyılın başında, hava kaynaklı sürtünme olmadığında kütleleri ve içerikleri ne olursa olsun tüm cisimlerin (bu cisim tüy de olabilir kurşun da) dünyanın yerçekimi alanına aynı şekilde düşeceklerini söylemişti. Serbest düşüşün evrenselliği, yerçekimi kuvveti ile ivmeli hareket sonucu ortaya çıkan eylemsizlik kuvveti arasında anlamlı denge olarak görülebilir. Yerçekimi ve hızlanma arasındaki eşdeğerlik ilkesi ile Albert Einstein genel görelilik teorisinin dayanağını oluşturmuştu.

10 kat daha iyi sonuçlar
Yeryüzünde, denklik ilkesi 13. ondalık basamak derecesinde hassasiyet seviyesiyle doğrulandı. 2018’in sonuna kadar sürecek Microscope misyonunun amacı, 15. basamağa kadar hassasiyete ulaşmak.

Araştırmacılar, 14. hassasiyet seviyesine ulaşan uydudan alınan verilerin %10’unun analizine dayanan ilk sonuçları Physical Review Letters dergisinde yayınladılar.

CNES’teki Microscope operasyonları projesinin sorumlusu Pierre-Yves Guidotti, AFP ajansına yaptığı açıklamada“hassasiyet derecesi anlamında, eşdeğerlik ilkesini test ederek yeryüzünden, 10 kat daha iyi sonuçlar elde ettik” diyor. Fizikçi Thibault Damour da Einstein’ın teorisinin düşündüğümüzden daha da doğru olduğu sonucuna dayanarak bunun “iyi bir haber” olduğunu, ancak fizik teorisyenleri için yeni bir şeyler keşfetmenin daha heyecan verici olacağını söyledi.

Microscope* : Eşdeğerlik İlkesinin Gözlenmesi İçin Düzenlenmiş Mikro Uydu

 

Çeviri: Sinan TEKİN

Kaynak: http://www.lepoint.fr/science/la-relativite-generale-d-einstein-encore-plus-vraie-04-12-2017-2177117_25.php

 

Güncel Bilim
Etiketler
einstein
genel görelilik
rölativite
cnes