psikiyatri

Konuşarak tedavi gerçeği

Bu sayımızda psikoloji-psikiyatri alanında gün geçtikçe daha sık başvurulan bir tedavi yöntemini kapağa taşıyoruz. Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) ilaç tedavisinin yanında bugün en çok kullanılan psikoterapi yöntemi. Bu yöntemin çatısı altında farklı tedavi çeşitleri de bulunuyor. Hemen söyleyelim.

Psikanaliz nasıl tedavi eder?

Psikanaliz başlangıçta bir tedavi yöntemiydi ve histerik hastaların anlaşılması ve tedavi edilmesi üzerinde çalışılmıştı. Histerik nevrozlu hastalar hem Charcot’unun hem Breuer’in dikkatini çekmişler, sonra da Freud’u etkilemişlerdi. Freud, Anna O vakasını Breuer’den 1882’de dinlediğinde nöropatoloji ile ilgileniyordu.

Farkındalık ve psikoterapideki önemi-1

Hepimiz doğduğumuz an bizimle gelen mizacımız ve üzerine binen deneyimlerle bir karaktere sahibizdir. Bu karakter özelliklerimiz hayatımızın pek çok alanında davranışlarımızı şekillendiren “rutin”lerimiz üzerinde çok önemli rol oynar. Geçmiş deneyimlerimiz, sevilmiş ve korunmuş yanımız bizi daha esnek ve olumlu hissettirirken, travmalarımız da travma özelinde yarattığı tetiklenme ve kaçınmalarla bu rutinimizi etkiler.

Psikopat bir sinirbilimciyle beynin karanlık tarafına yolculuk

James “Jim” Fallon, 1947 doğumlu Amerikalı sinirbilimcidir. California Üniversitesi, Irvine Tıp Fakültesi’nde psikiyatri ve insan davranışları profesörüdür. Araştırma alanları arasında yetişkin kök hücreleri, kimyasal nöroanatomi, yüksek beyin fonksiyonları ve beyin görüntüleme yer alır. Fallon, şizofreni, Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı dâhil olmak üzere sinirbilimin çeşitli alanlarında önemli katkılarda bulunmuştur. Fakat onu diğer sinirbilimcilerden ayıran asıl olay, 2006 yılında beyninin karanlık bir tarafının olduğunu fark etmesi ile olmuştur. Dr.

Kaygı ve korkuya dayalı davranışsal bozukluklar

Korku ve kaygı bozukluklarını genelde beş grupta toplayabiliyoruz: Fobiler, panik bozukluk, genellenmiş kaygı bozukluğu, obsesif/kompulsif [takıntı (düşünsel / bilişselzorlantı (davranışsal)] ve travma sonrası stres bozukluklarıdır. Bunlar, korku ve kaygı temelli bozuklukları temsil ederler ve birbirleriyle de örtüşürler. Korku ve kaygı bozuklukları, bir duygu-durum bozukluğu olan depresyon ile de örtüşür. Kaygı bozukluğuna mutlaka bir miktar depresyon da eşlik eder.

Çaykovski’nin Fındıkkıran’ı çocuğunuzun beynini geliştiriyor olabilir mi?

Keman veya piyano çalan çocuklar, yalnızca Mozart’ı öğrenmekle kalmıyor olabilirler. Vermont Üniversitesi Tıp Fakültesine bağlı çocuk psikiyatri ekibi, müzik eğitiminin çocukların odaklanmalarını kolaylaştırdığını, duygularını kontrol etmelerine ve anksiyetelerini hafifletmelerine yardımcı olduğunu ortaya çıkardı. Araştırma, Amerikan Çocuk ve Genç Psikiyatri Akademisi Dergisinde yayımlandı.