Boş

Toplam: 0,00 ₺

Bilim

Yeni Kıta “Zelandiya” Tanınma Savaşı Veriyor

Çoğunluğu su altında bulunan büyük kara parçasını tanımlamak Plüton’u gezegen olarak tanımlamaktan daha karmaşık olabilir.
Yerbilimciler, Yeni Zelanda’nın altında, uzun süre gizli kalmış Zelandiya adını verdikleri bir kıtanın bulunduğunu ifade ediyorlar. Ancak kimse yeni bir kıta belirlemek için resmen sorumlu olmadığından, bilim insanları buna kendileri karar vermek durumundalar.

Bilişsel Nörobilim

Psikologlar insan zihnini davranışlara bakarak anlamaya çalışırlar. Böyle bir dolaylı yaklaşım dahi, psikoloji biliminde;  insanın bilişsel süreçleri ve duyguları konularında önemli bulgular elde edilmesini, genel kabul gören kuramlar geliştirilmesini sağlamıştır.  Ama şu gerçek değişmemiştir: Psikologlar zihni hiç bir zaman doğrudan gözlemleyememişlerdir.

Sovyet Sanatçılar Uzaydaki Komünal Yaşamı Nasıl Hayal Ettiler?

Sovyetler Birliği’nde sanatçıların hayal gücünün yalnızca Dünya’yla sınırlı kaldığını sanıyorsanız fena halde yanılıyorsunuz. Onlar, işçilerin ütopyasını başka dünyalara da taşımak niyetindeydiler. Hedef, Sovyetler’in büyük komünal deneyimini uzayın derinliklerine ulaştırmaktı! İşte dünyamızın sınırlarını aşan Sovyet ütopyasından muhteşem çizimler…

Bebeklerden İnsan Doğasına Dair İpuçları

Yale Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden J. Kiley Hamlin, Karen Wynn ve Paul Bloom, 2007 yılında Nature adlı hakemli bir dergide yayınlanan bir çalışma yaptılar.  Bu çalışmada yaşları 6 ay ila 12 ay arasında değişen bebekler öncelikle bir oyun seyrediyorlar, ardından oyunda gördükleri iki karakterden hangisine daha çok ilgi duyacaklarını tespit etmek amacıyla bir seçime yönlendiriliyorlar. Bu oyunda, üzerlerine birer çift göz çıkartması yapıştırılmış üç farklı renk ve şekilde tahta bloktan oluşan karakter var.

Sayfalar

RSS - Bilim beslemesine abone olun.