Sabri Ülker Bilim Ödülü'nün sahibi Doç. Dr. Tamer Önder oldu

Sabri Ülker Vakfı’nın genç bilim insanlarını teşvik etme ve araştırmaların toplum faydasına sunulmasına destek olma misyonu çerçevesinde gerçekleştirdiği ’Sabri Ülker Bilim Ödülü’ yarışmasının bu yılki kazananı açıklandı. İstanbul’da gerçekleştirilen bir törenle takdim edilen ödülün bu yılki sahibi Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Tamer Önder’in oldu.

Toplumu sağlıklı yaşam ve beslenme alanlarında bilimsel bilgiler ışığında aydınlatma ve farkındalık sağlama hedefiyle sürdürülebilir birçok önemli projeyi hayata geçiren Sabri Ülker Vakfı'nın düzenlediği 'Sabri Ülker Bilim Ödülü' yarışmasının bu yılki sonucu açıklandı. Vakfın akademi, endüstri ve araştırma enstitülerindeki genç bilim insanları teşvik etmek ve araştırmaların toplum faydasına sunulmasına destek olmak hedefiyle gerçekleştirdiği 'Sabri Ülker Bilim Ödülü'ne, Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil başkanlığındaki jüri, bu yıl Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Tamer Önder'i layık gördü.

Verilen bilgiye göre, yaptığı çalışmalara bilim insanlar tarafından 5 binin üzerinde atıf yapılan Doç. Dr. Önder'in, kanser ve kök hücreler hakkında PNAS, Cell ve Nature gibi saygın bilimsel dergilerde yayınlanmış pek çok makalesi ve patenti bulunuyor. Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (TÜBA-GEBİP) ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Aziz Sancar Teşvik Ödülü'nün de sahibi olan Doç. Dr. Önder, çalışmalarına 2012 yılından bu yana Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde devam ediyor.

Kök hücre çalışmaları ileride genetik hastalıkların tedavisinde önemli rol oynayacak 
Verilen bilgilere göre, Doç. Dr. Tamer Önder, laboratuar çalışmalarını kişiye özgü uyarlanmış kök hücrelerin üretim teknolojileri üzerine gerçekleştiriyor. UPK (pluripotent kök) hücreleriyle hastalara kendi genetik kodlarının aynısını taşıyan, bağışıklık sistemine tam uyumlu ve tedavisinde kullanılabilecek hücreler üretmenin önü açılıyor. Doç. Dr. Önder, yürüttüğü araştırmalarla kişiye özgü bu kök hücrelerin üretimindeki moleküler mekanizmaları aydınlatırken, en verimli ve güvenilir şekilde üretilmelerini sağlayacak yöntemler de geliştiriyor. Doç. Dr. Tamer Önder'e ödül getiren kök hücre özelinde yürüttüğü çalışmalarla genetik veya kronik metabolik hastalıkları olan bireylerden UPK hücreleri üretilmesinin ve yeni tedavi yöntemlerinin daha hızlı bir şekilde geliştirilmesi hedefleniyor.

Sabri Ülker Bilim Ödülü 2019 Töreni, akademi, iş dünyası ve medyadan özel davetlilerin katılımıyla gerçekleşti. Törende, önceki yıllarda ödüle layık görülen Rockefeller Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Kıvanç Birsoy, Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) öğretim üyesi Dr. Ebru Erbay ve Massachusetts Institute of Technology (MIT) Kanser Araştırmaları Enstitüsü öğretim üyesi Dr. Ömer Yılmaz 'Sabri Ülker Bilim Ödülü'nde Dünden Bugüne Sohbeti'nde bir araya geldi. Jülide Ateş moderatörlüğünde gerçekleştirilen sohbette ödüllü bilim insanları, Sabri Ülker Bilim Ödülü'nü aldıktan sonra gelişen süreçleri ve son dönem çalışmalarını anlattı.

Kaynak: İHA

Bilim
Etiketler
bilim