Oscar Wilde’ın son saatleri

Yazan
Sean Brenner; çeviri: Kurtuluş Özgür Yıldız
Yazının Okunma Süresi
3 dk.

Oscar Wilde’ın hayatı çok sayıda biyografi ve sayısız makalede ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ancak UCLA öğretim üyesi Joseph Bristow’a göre vefatına dair bilgi büyük ölçüde yanlıştır. 

Seçkin bir İngiliz dili profesörü ve Wilde konusunda önde gelen bilim insanlarından olan Bristow, 21 Şubat saat 16.00’da UCLA’nın William Andrews Clark Anıt Kütüphanesindeki konuşmasında bu yanlışı düzeltecek.

Dünyanın en kapsamlı Wild koleksiyonuna sahip olan Clark en uygun konuşma mekânıdır.

Wilde’ın 1900 yılında 46 yaşında Paris’te bir otel odasında vefatı sonrası yanlış bilgiler verildi. Bristow konuşmasında, son saatlerinde Wilde’ın yanında olan iki kişiden güvenilir bilgiler aktaracak: Wilde’ın Katolik olmasını sağlayan İrlanda’dan Pasifist rahip Peder Cuthbert Dunne ve Wilde’ın yakın arkadaşı Reggie Turner.

“Uzun süreden beri frengi olduğu söyleniyordu ve vefatından sonra bir rahibin, ‘dizginsiz şehvetten suçlu olduğunu’ söylediği Wilde’ın sefil bir cinsel hastalıktan vefat ettiğini söylemiş” olduğunu belirten Bristow “Peder Cuthbert böyle bir şeyin olmadığını söyler” demektedir.

Bristow, Cuthbert’in olaylarla ilgili anılarının o sırada yayımlanmadığını ifade eder. Ancak Wilde’ın ölümüyle ilgili notlar dâhil rahibin belgeleri, Pasifistlerin, bunları Clark Kütüphanesi’ne satan bir Wilde koleksiyoncusuna satmasıyla ortaya çıktı.

Clark ayrıca, çoğunlukla bilim insanları tarafından görülmeyen ve Turner tarafından yazılan bir mektup taslağına da ev sahipliği yapıyor. Burada Turner, Cuthbert’in o güne dair dediklerini destekliyor. Bristow, “Wilde’ın huzur içinde öldüğünü” yazdığını belirtiyor. “Ve yanında iyi arkadaşları varken öldü. Bu gerçekten, gerçekten önemli.”

Wilde’ın ölümüne sebep olan frengi değilse neydi? Bristow’a göre Wilde’ın rahatsızlığı, tümü eşcinselliğiyle ilgili suçlamalarla 1895-97 yılları arasında hapsedilmesinden kaynaklanan bir dizi hastalığa bağlıydı.

Bristow, “Hapiste çok kilo verdi ve sağlığı çok kötü etkilendi” demektedir. “Bir noktada düştü ve başını incitti; zaten zarar görmüş olan kulağı birçok soruna neden olmaya başladı. Arkadaşları ona Paris’teki İngiliz büyükelçiliği’ne bağlı bir cerrah ayarladı ve cerrah çok fena çuvalladı.”

Bristow, bunun başka bir ameliyata ve bu ameliyatın da menenjite varan ciddi bir enfeksiyona yol açtığını söyledi.

Wilde, 1897’den 1900’e kadar olan zamanını kuzey Fransa’da, ardından İtalya’da ve son olarak Paris’te sürgünde geçirdi. Bristow, hastalığıyla ilgili haberler yayıldığında, halkın büyük ilgisinin olduğunu, hatta bazı hayranlarının otelini ziyaret etmeye çalıştığını söyledi. Ve ölümünden sonra kaldığı otelin müdürü Wilde’ın odasını bir süre ziyarete açtı.

Bristow’un son kitabı “Oscar Wilde Yargılanıyor” 2022’de Yale Üniversitesi yayınlarından çıktı.

Kaynak: 

https://newsroom.ucla.edu/stories/oscar-wilde-death-professor-sets-the-record-straight

Edebiyat