Bize Ulaşın

     

Telefonlar yakın tarihte kendi çatlaklarını onarabilecek mi?

Talihsiz bir hareket sonucu, akıllı telefonlarımızın kırılgan ekranları kolayca çatlayabilir veya daha kötü sonuçlar yaşanabilir. Ancak Riverside’daki Kaliforniya Üniversite’sinden bir ekip, akıllı telefonların küçük yaralanmalarına bir son verebilir. Amerikan Kimya Topluluğu (American Chemical Society) tarafından düzenlenen bir toplantıda araştırmacılar, özel olarak yeni teknolojileri hedefleyen ve kendi kendini tamir edebilen bir madde tanıttılar. Kimya doktoru olan ve bu çalışmanın yöneticisi Chao Wang, bu fütürist konseptin doğrudan bilim-kurgu romanlarından, özel olarak da Marvel dünyasından esinlendiğini belirtiyor.

 

“Tıpkı insan derisi gibi”

Araştırmacı Chao Wang, “Küçükken X-Men karakterleri arasındaki idolüm Wolverine’di” diyor. Wang’ı etkileyen Wolverine’in geri çekilebilir pençeleri değil, yenilenebilme gücüydü. “Dünyayı kurtarabilirdi çünkü kendini iyileştirebiliyordu” diye ekliyor Wang. “İkiye ayrıldığında kendini tamir edebilecek bir madde hiçbir şey olmamış gibi yeniden bir araya gelebilir. Tıpkı insan derisi gibi” diyerek açıklıyor X-Men hayranı araştırmacı. “Lityum-iyon pilleri yaratacak bir maddeyi araştırdım. Bu şekilde, eğer akıllı telefonlarınızı düşürürseniz telefon kendisini tamir edebilecek ve daha üzün ömürlü olabilecekti.”

Esneyebilen ve orijinal formunun 50 katına ulaşabilen bu malzemenin reçetesi açıklamada şu şekilde veriliyor: “Malzemeyi yapmaya elverişli polimer bazlı -büyük moleküllü- doğru bir karışım, elektriği iletebilir ve bir çatlağı ‘bir gün içinde tamamen dikebilir.’”

Chao Wang sözlerini şöyle noktalıyor: “Araştırmacılar bugünden başlayarak, önümüzdeki yıllarda hayata geçirmek üzere, buluşlarını teste -örneğin telefonu yüksek nemli ortama maruz bırakmak gibi- tabi tutacaklar.”

 

Fransızcadan çeviren: Sinan TEKİN

Kaynak : http://www.lepoint.fr/science/les-telephones-vont-ils-bientot-guerir-seuls-de-leurs-fissures-06-04-2017-2117827_25.php