Antik Roma şarap üretimi iklim değişikliğiyle mücadele için ipuçları mı barındırıyor

Yazan
Dimitri Van Limbergen
Ghent University
Yazının Okunma Süresi
4 dk.

Romalıların sıkı şarap içicileri olduğu bir sır değildir. Tahminlere göre ortalama bir Romalı erkek günde bir litre ya da daha fazla sulandırılmış şarap tüketiyordu. İçki aynı zamanda medeni davranışın bir simgesiydi ve yaygın olarak ilaç ve ritüel içeceği olarak kullanılıyordu. Bu nedenle şarapçılık yaygın ve çok kârlı bir faaliyetti ve asma yetiştiriciliği tarımsal arazinin büyük bir kısmına hâkimdi.

Romalılar bugün bizim tükettiğimizden çok daha fazla şarap tüketseler de, İtalya'daki antik üzüm bağları, sık aralıklı asmalarla kaplı inişli çıkışlı yamaçlardan oluşan tipik manzaradan tamamen farklı görünüyordu.

Romalıların şarap üretmek için kullandıkları yöntemlerden, kendi tarım sistemlerimizi ısınmakta olan bir gezegene uyarlama konusunda çok şey öğrenebiliriz. Araştırmalarım, Roma bağcılığında asma tarımsal ormancılık sistemlerinin rolünü arkeoloji, antik literatür ve daha modern kaynaklara bakarak inceledi.

Orman tarımı

Üzüm asmalarını yetiştirmek için Roma döneminde yaygın kullanılan teknik, onları, tahıllar ve sebzeler için de kullanılan tarlalardaki ağaç sıralarına arbustum adı verilen bir sistemle bağlamaktı.

Modern üzüm bağlarında yamaçları kaplayan alçak bitkilerin aksine, bu asmalar ağaçların üzerinde büyümüştür. Roma lahitlerinde ve mozaiklerinde yer alan çok sayıda görselde, yüksek merdivenler kullanarak üzüm toplayan ve bunları küçük, kendine özgü koni şeklindeki sepetlerde toplayan hasatçılar tasvir edilmiştir.

Dionysos Bağbozumu Festivali'ni temsil eden lahit, M.S. 290-300. Getty Müzesi Koleksiyonu

Endüstri öncesi şarap üretimi

Arbustum'un popülerliği esas olarak köylülerin geçim ihtiyacından kaynaklanıyordu. Hayatta kalabilmek için küçük bir arazide birkaç ürünü bir araya getirirlerdi. Ancak daha ticari çiftlikler de kaydedilmiştir. Bu uygulama o kadar yaygındı ki büyük düşünürler bile bu konuya eğilmişti. Hem Pliny hem de Columella, asmaları meraklı hayvanlardan korumak için hızlı büyüyen ve bol yapraklı ağaçların kullanılmasını tavsiye etmiştir.

Konum da büyük bir rol oynamıştır. Neredeyse tüm eski metinler asma tarımının İtalya yarımadasının alçak, düz ve nemli topraklarında kullanıldığını belirtmektedir. Bu gözlem modern şarap yetiştiricilerini şaşırtabilir, çünkü asmalar çok fazla suyu sevmezler. Ancak bu topraklar genellikle büyük ekonomik koridorlar olan nehirlere ve kıyılara yakındı ve bu nedenle yerleşim ve tarım için cazip alanlardı.

Bu tür düz ve geniş araziler, Roma'nın tarım arazilerini ızgaralara bölme yöntemi olan centuriation'ı uygulamak için de idealdi. Bu sistem, asmalarla kaplı ağaçların sıralanması ve genişletilmesi için mükemmeldi.

Modern şarap üreticileri için nemli toprak ve nemli havada asma yetiştirmek düşünülemez. Bu durum, asmayı zayıflatıp öldürebilecek mantar hastalıkları açısından büyük bir risk oluşturmaktadır. Yine de Romalılar bunu başarmışlardır.

Kalıcı, antik bir teknik

Araştırmacıların şansına, arbustum versiyonları 20. yüzyılın başlarına kadar İtalya'da kullanılmaya devam etmiştir. Bu nispeten yeni dokümanlar, eski kaynak materyallerle birlikte, sistemin yaratıcılığını ortaya koymaktadır.

Kullanılan başlıca ağaçlar, hızlı büyümelerini ve yüksek terleme oranlarını sürdürmek için çok fazla suya ihtiyaç duyduklarından nemli alanlarda iyi yetişen kavaklar, karaağaçlar, söğütler, akçaağaçlardır. Bu da topraktaki fazla suyu emerek bir su pompası görevi gördükleri ve bir alanın doğal drenajına katkıda bulundukları anlamına gelir. Kökleri sayesinde asmalar yüzyıllar boyunca nemli ortamlarda sağlıklı kalabilir ve iyi performans gösterebilir. Ancak sistemin karmaşıklığı çok daha ileri düzeydedir. Asmaları, 15 hatta 20 metreye kadar yükseğe tırmanmaları için yetiştirerek yükselen toprak neminin verdiği zarar daha da azaltılırken, güneşin ısıtma etkisi artırıldı. Bu, gölgeye (yapraklardan) ve güneşe maruz kalma arasında doğru bir denge sağlandığı sürece üzümlerin daha iyi gelişmesini ve olgunlaşmasını sağlamıştır. Ayrıca yükseğe tırmanan asmalar daha derin ve daha gelişmiş köklere sahiptir. Bu da onları parazitlerin neden olduğu çürümeye karşı daha dirençli hale getirir.

Sanayi öncesi Portekiz'deki örnekler, ağaçların kendilerinin bile bağın mikro iklimine katkıda bulunduğunu göstermektedir: Donlarının etkisini azaltırlar, güçlü ve zararlı rüzgârlara karşı koruma sağlarlar ve istenmeyen tohumların dağılımını engellerler.

Isınan dünya için bir örnek

Kayıtlar, Roma Klimatik Optimum ya da Roma Sıcak Dönemi olarak bilinen ve Roma İmparatorluğu'nun genişlemesiyle aynı döneme denk gelen birkaç yüzyıllık alışılmadık derecede sıcaklıklar döneminde, M.Ö. 200 ile M.S. 200 yılları arasında, asma tarımının büyük ölçüde genişlediğini göstermektedir. Bu da İtalya'daki Romalı şarap üreticilerinin genellikle 20. yüzyılın büyük bölümünde yaşananlardan daha sıcak ve nemli koşullar altında faaliyet gösterdikleri anlamına gelmektedir.

Fransa'nın güneyindeki öncü modern girişimlere bakıldığında, asma tarımsal ormancılığın yeni zararlılar ve hastalıkları da beraberinde getiren artan sıcaklıklar karşısındaki dayanıklılığı daha da belirginleşiyor. Restinclières çiftliğinde yapılan deneyler, dona karşı koruma ve faydalı böceklerin varlığı da dâhil olmak üzere asma tarımsal ormancılığın mikroklimatik faydalarını doğrulamıştır. Ancak en önemlisi, ağaçların sağladığı gölgenin üzümlerin olgunlaşmasını haftalarca geciktirerek verimi düşürmemesidir. Bu, çok hızlı olgunlaşan, fazla şekerli ve yüksek sıcaklıkların bir sonucu olarak çok fazla alkol içeren, düşük kaliteli şaraplar veren üzümlerle giderek daha fazla karşı karşıya kalan şarap üreticileri için bir nimettir.

Roma tarımı dünya sahnesinde

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), kısa bir süre önce, ısınan dünyada tarımsal ormancılığın faydalarını vurguladı. Örgüt, özellikle tarımsal ormancılığın yaygınlaştırılması ihtiyacını ve özellikle de milyonlarca küçük çiftçinin giderek daha zorlu hale gelen iklim koşullarında hayatta kalmalarına yardımcı olmak üzere tarımsal ormancılığın sayısız çevresel ve sosyoekonomik faydasını vurgulamıştır.

Roma ve sanayi öncesi uygulamalara dair içgörüler, bu yaklaşımın, şarap üreticilerinin giderek ısınan bir gezegene uyum sağlamasına da yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ayrıca, belirsiz bir gelecekle yüzleşirken geçmişe bakarak başka neler öğrenebileceğimiz sorusunu da akla getiriyor.

NOT: Makale, The Conversation sitesinden tercüme edilmiştir.

Tarih