Hint fakiri yatağında sismik dalga hareketi

Dalga hareketi çalışmalarında “U” şeklindeki yarı dönüşler gibi kimi yörüngeler imkânsız olarak düşünülür. Ancak Langevin Enstitüsü, Londra Imperial Koleji Fresnel Enstitüsü ve Multiwave Teknolojileri şirketinden araştırmacılar, elastik dalgaların belirli ortamlarda bu yörüngeyi takip edebileceğini gösterdiler. Bu çalışmaları, teorik bir modelin onaylanmasını sağladı ve Physical Review Letters dergisinde yayımlandı.

Yeni bir modeli test ederken anormal bir sonuç tahmin etmekten daha iyisi yoktur. Matematikçi Richard Craster’ın teoremleri, sürekli ortam mekaniklerini çok iyi tanımlıyor ancak aynı şekilde dalga fiziği simülasyonlarını da kayda değer şekilde basitleştiriyor. Bu nedenle Langevin Enstitüsü (CNRS/ESPCI ParisTech) ve Fresnel Enstitüsü (CNRS/Aix-Marseille Üniversitesi) bu çalışmaların sınırlarını test etmek istediler.

Ekip, daha önce hiç gözlemlenmemiş olan dalgaların “U” şeklinde bir yarım tur yapabilmesinin mümkün olduğunu hesapladı. Deneysel ortamları, hint fakiri tahtasına benzer, düzenli aralıklarla sıkıştırılmış vidaları olan 0.5 milimetre kalınlığında duralüminyum bir plakadan oluşuyordu. Bu vidalar plakanın titreşimlerini engellerken aynı zamanda mekanik dalgaların bu noktalar arasında aynı şekilde hareket etmesini sağlıyordu. Titreşen bir nokta plakayı merkezinden etkilemekteydi. Bu anda araştırmacılar, ilk frekansa bağlı olarak titreşim haritasını çıkarmak için titreşimlerin tamamını tarıyorlardı. Bu deneyler şunu gösteriyordu: Bu özel ortam içinde uyarı frekanslarındaki bir değişiklik, dalga yönünün bir kiriş noktasını geçerken özelliklerini değiştirmeden izotropik bir yayılma dönüşümü sağlıyordu. Bu anda dalgalar parabolik bir davranış sergiliyor ve imkânsız olarak düşünülen “U” şeklinde dönüşler gerçekleştirebiliyorlardı.

Bu teoremler, diğer daha zorlu sistemlere göre zaman kazancı sağlarken birçok uygulama için de öngörülmeye başlandı. Sismik enerjiyi dağıtmak amacıyla büyük ölçekte hint fakiri halısı düzeneği üretilerek dalga kontrolü sağlanması, ileride telekomünikasyon araştırmalarının etkileyebilir.

Çeviri: Sinan TEKİN
Kaynak: http://www.techno-science.net/?onglet=news&news=16472

 

Güncel Bilim
Etiketler
hint fakiri yatağı
fizik
dalga
güncel bilim
bilim ve ütopya