Güncel Bilim

Bitkiler karıncaları kendilerine hizmet ettirecek şekilde nasıl evrimleşti?

“Bitkiler sıkıcıdır!” Hayvanlar eğlenceli, bitkiler ise oturup sadece fotosentez yapıyorlar. Öyle mi? Pek de değil. Bitkiler, karıncaları ayartmak için bazı özellikler geliştirmişlerdir. Böceklerin beslenmesi için sulu nektarları, barınması içinse içi boş dikenleri vardır. Buna karşılık böcekleri, hem korunmada hem de tohumları yaymada kullanırlar.

Tembelliğe mi programlıyız? Testler, miskinlikten kaçınmamız için beynimizin daha fazla çalışması gerektiğini gösteriyor

Toplum, insanları fiziksel olarak daha hareketli olma yönünde teşvik etse de gerçekte giderek daha az hareket ediyoruz. Yeni bir çalışma bu duruma bir açıklama getiriyor: Beynimizin doğasında hareketsiz yaşam davranışlarını tercih etmek olabilir. Ancak elektroensefalogramlar test deneklerinin fiziksel hareketsizlikten kaçınmak için ekstra beyin gücü kullanmaları gerektiğini gösterdi.

 

Doğum kontrol araştırmaları hapların ötesine geçiyor!

“O hap” denildiğinde genellikle akla tek bir ilaç türü geliyor. Gebeliği önleyiciler arasında doğum kontrol hapının isim hakkına sahip olması, Amerika’da hapın doğum kontrol pazarını tekeline aldığını doğrular nitelikte. Haplar 1960’ta piyasaya ilk kez sürüldüğünde, doğum kontrol kadınlar için ilk defa bu kadar kolay ulaşılır olmuştu ve bunun yanı sıra çocuk sahibi olmayı geciktirmek çoğu kadın için eğitim ve kariyer kapısını açmıştı.