Yılın Astronomi Fotoğrafı yarışmasında 2018'in finalistleri belli oldu

Greenwich Gözlemevi'nin düzenlediği Yılın Astronomi Fotoğrafı yarışması 10. kez düzenleniyor. Yarışmaya katılan fotoğraflar her yıl daha da güzelleşiyor gibi. Bu yıl yarışmaya dokuz farklı kategoride tam 4200 başvuru oldu ve organizasyon ekibinin tespitine göre gençlerin ilgisi oldukça yüksek. Yarışmanın kazananı 23 Ekim 2018 tarihinde açıklanacak, finale kalan fotoğraflar ise internet üzerinde sergilenmeye başladı.

Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgilere Gözlemevi'nin resmi web sitesi olan https://www.rmg.co.uk 'den ulaşabilirsiniz. Aşağıda ise  finalde yarışacak olan fotoğraflardan bir seçki yer alıyor.
 

"Buz Kalesi" (Ice Castle)


Arild Heitmann (Norveç)
Fotoğraf, İsveç'in Lappland ilinde yer alan Torneträsk Gölü'ndeki bir mağaradan çekilmiş.

"Deep Space" (Derin Uzay)


Dave Brosha (Kanada)
Geceleri gökyüzü, İzlanda'daki Breiðamerkurjökull buzulundan işte böyle görünüyor.

 

"Guardian of Tre Cime" (Tre Cime'nin Koruyucusu)


Carlos F. Turienzo (İspanya)
İtalya'daki Dolomit Dağları'ndan Samanyolu'nu yakalamak nasıl olurdu? İşte böyle! Bu panoramik görüntüde sekiz adet fotoğraf kullanılmış.

"Earth Shine" (Yeryüzü Işığı)


Peter Ward (Avustralya)
Geçen yıl ABD'de gerçekleşen tam güneş tutulması epey ilgi görmüştü. Bu önemli doğa olayının yarışmada yer almaması tuhaf olurdu. Bu kare, 2 saniye ile saniyenin 2000'de 1'i arasında gerçekleşen dokuz ışımanın ayrıştırılmasıyla yakalandı. Fotoğraf, Güneş'in yalnızca tam tutulma esnasında görünebilen dış çepherinin muzzam detaylarını da sunuyor bize.

"Empyreal" (Yüce)


Paul Wilson (ABD)
Bir astronomi tutkunu şu fotoğraftan başka ne isteyebilir ki? Ortada pembe ve sarı güney ışıkları, etraflarında ise üç galaksi: Samanyolu, Büyük Macellan Bulutu ve Küçük Macellan Bulutu.

 

 "Holy Light II" (Kutsal Işık II)


Mikkel Beiter (Danimarka)
Bu fotoğrafta kuzey ışıkları, İzlanda'nın Búðir köyündeki Kara Kilise'yle tam bir tezat hâlinde ve epey büyüleyici. Ama fotoğrafın huzur verici görünmesine kanmayın. Fotoğrafçı bu kareyi yakalayabilmek için çok şiddetli bir rüzgârla boğuşmak zorunda kaldı.

Kaynak: http://www.iflscience.com/space/check-out-the-stunning-images-shortlisted-in-the-astronomy-photographer-of-the-year-2018-competition/

  

Astronomi