Uzmanlar: "Stonehenge'in yaratıcıları Anadolu'dan göç etti"

Başkent Londra’da yapılan araştırmada uzmanlar, İngiltere'de M.Ö 800-5500 arasında tarihlenen neolitik çağda yaşayanların kalıntılarından alınan DNA örnekleriyle, aynı dönemde Avrupa'da yaşayanların DNA örneklerini karşılaştırdı.

Karşılaştırma sonucu, neolitik dönemde Britanya’da yerleşik olanların, Anadolu'dan yola çıktığı ve İber Yarımadası üzerinden adaya yerleştikleri ortaya çıktı.

BBC’nin aktardığına göre İngiltere'ye göçün, Anadolu'dan M.Ö 6000'de başlayan büyük nüfus hareketinin bir parçası olduğu ve bu halkın M.Ö 4000 yılında Britanya'ya ulaştığı belirlendi.

 

Tarımı getirdiler, dev anıtlar inşa ettiler

Bulgulara göre, ilk tarım toplumundan bir grup, Tuna Nehrini takip edip, Orta Avrupa'ya giderken, bir başka grup Akdeniz boyunca daha batıya geçti.

DNA kanıtları, Neolitik Britanyalıların kökeninin büyük ölçüde Akdeniz rotasını takip eden gruba dayandığını gösterdi.

Göçten önce, Avrupa'da avcı toplayıcı küçük gruplar yaşarken, bu halkların bölgeye tarımı getirdiği kaydedildi.

Ancak bu halkın tarımın yanı sıra, megalit olarak bilinen dev kayalarla inşa edilen anıtları da getirdiği de belirtiliyor. Uzmanlar Stonehenge’i de bunun bir parçası olarak niteliyor.

Eski İngilizcede 'asılı taşlar' anlamına gelen Stonehenge'in Neolitik taş devri ile Bronz çağı döneminden kalma olduğu düşünülüyor. Stonhenge bugün 17'si ayakta olan 30 taştan oluşuyor. Bu taşların dönemin şartlarına göre nasıl taşındığı ise hâlâ bilinmiyor.

Öte yandan DNA analizleri bölgede yerleşik olan ‘esmer ve mavi gözlü’ avcı-toplayıcı halkla yeni gelen ‘daha açık ten renkli, kahverengi gözlü, siyah ya da koyu kahverengi saçlı’göçmenlerin pek karışmadığını da gösterdi. İskoçya'nın batısında yaşayan bir grup dışında, avcı-toplayıcı halkın yerini Neolotik çiftçilerin aldığı ifade ediliyor.

Londra'daki Ulusal Tarih Müzesi'nden Dr. Tom Bot, "Neolotik çiftçilerin gelmesinin ardından, yerel Britanyalı avcı-toplayıcıların izine pek rastlayamıyoruz. Bu durum, hiç karışmadıkları anlamına gelmiyor. Sadece nüfuslarının genetik bir miras bırakmak için çok küçük olduğunu gösteriyor" dedi.

Araştırmacılar, Britanya'daki ilk tarım toplumları üzerinde yaptıkları DNA araştırmasında, bu halkın DNA yapısının en çok İber Yarımadası'nda (günümüzde İspanya ve Portekiz) yaşayanlara benzediğini buldu.

Kaynak: sputnik

 

 

Arkeoloji