Orta parmak işareti nereden geliyor?

Bizim kültürümüzde fazla bir anlam taşımasa bile özellikle Batı Avrupa kültüründe birine orta parmağını göstermek ağır hakaret anlamı taşır.

İşaretin kökeni Ortaçağ’da İngiliz okçularına dayanmaktadır. İngiliz okçularının kullandıkları yaylara LONGBOW (uzun yay) adı verilir ve yayı germek için orta parmak kullanırdı. Etkili mesafesi 250-300 metre civarı idi. Bu yayı kullanmak için çocuk yaşta eğitime alınırlardı. Fransızlar ise arbelet (makaralı yay) kullanıyorlardı. O dönemde İngilizler genelde Fransızlarla savaştıkları için iki taraf karşı karşıya geldiğinde İngiliz okçuların Fransızlara gösterdikleri orta parmakları, “bu parmak sayesinde attığım oklar münasip bir yerinize girecek” anlamı taşıyordu. Fransızlar da yakaladıkları İngiliz okçuları eğer öldürmezlerse orta parmaklarını keserek cezalandırıyorlardı.

İngiliz tarihinde önemli bir yer tutan Agincourt Savaşı bu okçular sayesinde kazanılmıştır. Bu konuda Bernard Cornwell’in Azincourt adlı yarı gerçek yarı kurgu tarihi romanı tavsiye edilir.

Ayrıca orta parmak işaretinin dilsiz alfabesindeki anlamı “boş konuşuyorsun” demektir.

Attilâ DURAN

Tarih
Etiketler
orta parmak
el hareketi
avrupa
ingiltere
fransa
ok
arbolet
bilim ve ütopya