Okurlarımıza çağrı: “Ben de varım!” deme zamanıdır

Yazan
Emrah Maraşo
Bilim ve Ütopya Genel Yayın Yönetmeni
Yazının Okunma Süresi
2 dakika

Bilim ve Ütopya uzun süredir hayat pahalılığının getirdiği yüklere karşı direniyor. Matbaaya, kargoya, posta ücretlerine ve tüm maliyetlere zam gelmesine rağmen dergimizin fiyatını artırmamakta ısrar ettik. Ancak artık bıçak kemiğe dayandı ve bu aydan itibaren dergimizi yeni fiyatıyla sizinle buluşturmaya mecbur kaldık.
Hepimiz yediğimiz yemekte, ödediğimiz faturada, yaptığımız market ve pazar alışverişinde düzenli olarak yükselen fiyatları görüyoruz. Görmek ne kelime, yaşıyoruz!
Ve ne yazık ki kriz dönemlerinden her şeyden önce bilim, kültür, sanat ve yayıncılık faaliyetleri etkileniyor.

Bilime ekmek gibi muhtacız!
Aylar önce pandemi geldi tüm dünyayı vurdu. Hani bazen esprili biçimde sitem ediliyor, bunu da gördük diye. Evet pandemiyi de gördük ve bilime ekmek gibi, su gibi ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz. Hatta tarihi toplayıp alt alta yazsak, şu insanlık bilime en çok hangi kesitlerde gereksinim duymuş diye sorsak son büyük dönem bu yaşadığımız zaman olurdu herhalde. Fakat sözünü ettiğimiz acil ihtiyaç okur alışkanlıklarında yankısını aynı düzeyde bulmuyor. Kuşkusuz bu satırları okuyan sizleri kastetmiyoruz. Geniş kitleler hâlâ safsatadan öte gitmeyen kitaplara ve yüzeysel süreli yayınlara para harcıyor. Bilim yayıncıları ise emin olun ciddi bir çaba ve yaratıcı emekle her ay okurun karşısına çıkıyor. Fakat okur sayısı yetersiz ve bu durum maddi olarak, yapılan işin sürdürülmesindeki zorlukları büyütüyor. Ancak her zorluğun ve krizin aynı zamanda fırsatları ve alışkanlıklardaki büyük değişim olanaklarını beraberinde getirdiğini biliyoruz. Çünkü en büyük yaratıcı ve değiştirici gücün önce insan, sonra da bilim olduğunun farkındayız.

Bilim ve Ütopya okuru bilim devrimcisidir
Bize dönecek olursak… Yani dergi mutfağında çalışan emekçisine, derginin yönetim kurulundaki akademisyenine ve dergi ailemizin en önemli üyesi olan siz okurlarımıza… Sizler bu dergiyi 1993’ten bu yana ayakta tutuyorsunuz. Israrla, umutla ve aydınlık bir gelecek özlemiyle bizim yanımızda oldunuz. Milletimizin Mustafa Kemal Atatürk’te ifadesini bulan devrimciliğinin bilim alanındaki taşıyıcılarısınız. Hepimiz öyleyiz. Sesimiz, soluğumuz da bu dergi. Yobazlığa, gericiliğe, dogmatizme, safsatalara, hurafelere karşı bayrak yaptığımız bu dergi.
Şundan emin olmanızı rica ediyoruz:
1 Bilim ve Ütopya 100 safsata yayınına bedeldir.
1 Bilim ve Ütopya 100 yobaz yayınının saçmalıklarını yerle bir edecek birikime sahiptir.
Peki iyi, hoş konuşuyorsun diyeceksiniz. O zaman temel mesele ne?
Temel mesele 1 Bilim ve Ütopya’yı +1 yapmakta…
Yani bilim devrimcisi görevi alıp yeni okurla buluşturmakta, elden ele yaymakta... Emin olun biraz çabayla dergimiz içinde olduğu maddi zorlukları kısa sürede yenecektir. Ancak burada sizin katkı sunmanız gerçekten bizim için çok önemli. Tek isteğimiz var: Dergiyi tanıdıklarınızın almasını sağlayın. Israr edin, ikna edin. Bunun yanında internet mağazamız magaza.bilimveutopya.com.tr’yi ziyaret ederek birçok şekilde dergimizi edinebilirsiniz.
Okurumuza güveniyoruz ve yalnız olmadığımızı biliyoruz!
Şimdi “ben de varım!” deme zamanıdır.

 

Çiviyazısı