Facebook Durum Güncellemeleri Narsizmin ve Düşük Özgüvenin Habercisi

Facebook durum güncellemeleri narsistleri ve özgüveni az olanları ortaya çıkarıyor.
Yeni bir araştırmaya göre, Facebook durum güncellemeleri sevgilileri hakkında olan insanlar, genellikle kendine güveni daha az olan, bununla beraber kendi rejim, spor ve başatıları ile övünen narsistler.
Londra Brunel Üniversitesi psikologları, Facebook kullanan bazı öğrenciler için yaptıkları ankette, yazılan durum güncellemelerinin öğrencilerin hareket ve motivasyonlarına etkisi olup olmadığını araştırdı.
5 büyük kişisel davranışı (dışa dönüklük, duygusal dengesizlik, açık sözlülük, uygunluk ve dürüstlük) ölçmek için online anketi tamamlayan 555 facebook kullanıcısından toplanılan bilgiye göre:

  • Özgüveni düşük olan insanlar daha çok halihazırdaki sevgilileri hakkında yazıyorlar.
  • Narsistler (kendilerini sevenler) daha çok kendi başarılarına dikkat çekecek ve onay verilecek paylaşımlarda bulunuyorlar. Bu paylaşımlar daha çok beğeni ve yorumlar narsistliği gösteriyor ve övünmek için can atıyorlar.
  • Narsistler kendi fiziksel görünümleriyle ilgili diyet ve rutin spor önerilerini Facebook'ta sık sık yayınlıyorlar.
  • Vicdanlı kişilerin çocuklar hakkında daha fazla güncelleme yapıyor olduğu saptanmıştır.

Brunel Üniversitesin Psikoloji bölümü öğretim görevlisi Dr. Tara Marshall şunları söylüyor: “Facebook durum güncellemelerinin insanların kişilik özellikleri yansıtması küçük bir sürpriz gibi gelebilir. Ancak insanların bazı konuları neden Facebook'ta yazdığını anlamak önemlidir; çünkü onların güncellemeleri farklı şekilde beğeni ve yorumlar ile ödüllendiriliyor olabilir. (Sosyal medyada) Daha fazla beğeni ve yorum alanlar sosyal kabullenmenin yararlarını görmeye meyillidirler.Oysaki bu kişiler samimi olmayan reaksiyonlar almış olurlar.Vardığımız tüm sonuçlar şunu destekliyor: Narsistlerin paylaşımlarına beğeni ve yorum gelmesiyle övünmeleri; egoist yaklaşımları, Facebook arkadaşları onları kibarca desteklese bile aslında bu beğenilmiyor. Bu davranışlar yüzünden paylaşımların eğlenceli olmaktan çok rahatsız edici olduğu algılanıyor.”Bu araştırma ekibinin sonuç olarak ulaştığı sonuç ise şu: Öğrencilerin yaptığı egoist paylaşımlar, arkadaşlıklarının bitmesine sebep olabiliyor.

Çeviri: Büşra Birinci
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150521213743.htm

Güncel Bilim
Etiketler
bilim ve ütopya
facebook
narsizm