İki tuğla: Irkçılık ve psikoloji

Yazan
Prof. Dr. Yıldırım Beyatlı Doğan
Ruh Hekimi
Yazının Okunma Süresi
4 dakika

Irkçılık gerici mi gerici kuramsal bir kabuldür. Yaşamda karşılığı bir tek önyargı ile vardır. Bu nedenle çok hızla gözden düşmüştür. Ancak yok olmamıştır. Irkçılık toplumsal eşitsizlik ve sömürü gözden kaçırılmak istendiğinde işlevsel olan bir araçtır aynı zamanda.  Sömürü ve toplumsal eşitsizliği örtemez hale geldiğinde başlayan çaresiz savaşların asal nedeni ırkçılıktır. Irkçılığın, tarihte birçok örneği bulunmakla birlikte iki tanesi tartışılmaz sağlamlıkta örneklerdir:

  1. Amerikan İç Savaşı
  2. Nazilerin ırka yönelik toplu kıyımı ile başlayan savaş  

Hoyrat, haraççı ABD yönetimi, üçüncü bin yılın daha ilk çeyreği tamamlanmadan yeniden bir ırkçılık hareketi başlattı. Neyi örtmek istediler acaba?

  • Korona virüsünün alaşağı ettiği serbest piyasa şımarıklığını mı?
  • Bu şımarıklığın bedeli olan insan ölümlerinin devlet sorumluluğunda gerçekleşmesini mi?
  • Zenciler, nüfusun yüzde 15’ini oluştururlar. Hapistekilerin yüzde 40’ı zencidir.
  • Dünya derebeyliği çökerken bunu tartışmaya çekebilecek toplumsal bir grup olarak zencilerin önünün kesilmesini mi?

Okurların ekleyeceği onca başka örneklerin olduğuna inanıyorum.

Irkçılık tek bir tuğladır. Tuğla olarak kalır. İşlevi yoktur. Sahip çıkanın başını yarar.

Benzeşen, işporta zekâ gösterisi olarak kullanıldığında aynen ırkçılık gibi olan bir diğer tuğla da psikolojidir. Daha doğrusu psikolojize etmektir. Psikolojize etmek tıpkı ırkçılık gibi enden boydan kısa, örttüğüne inanılan ama açıkta bırakan bir örtüdür. Bir kötülüğe, aptallığa, bezirgânca ticareti örtmek amacı ile ruhsal nedensellikler uydurmanın adıdır psikolojize etmek!

Psikolojize etmek tek bir tuğladır. Tuğla olarak kalır. İşlevi yoktur. Sahip çıkanın başını yarar. 

Bugünlerde ırkçılık tek bir bireye indirgenerek onun psikolojisi ile (?) bağlantılı biçimde açıklanıyor. Irkçılık psikolojiyi bozar. “Zenciler beyaz polisin psikolojisini bozar” ifadesindeki sarsaklık bunun iyi bir örneğidir. Bilirsiniz, suç olmayan ahlak dışılığın önemsenmediği tek durum delilik ya da olağan insan için deliliğin mostrası olan psikoloji bozukluğudur. Irkçılığın psikoloji ile açıklanmaya çalışılması bilgisizlik değil, var olan bilginin köreltilmesidir.   Açıklamak isterim:

Irkçılık bir grup davranışıdır. Kişi, ait olduğu grubun tanımladığı öncül şemalara göre davranır. “Zenciler…” şeklinde başlayan ve olumsuzluk imleyen keskin cümleler bireyin zihninde yer tutan grup yargılarıdır. Birey bir gruba ait olduğundan o grubun istekleri yolunda düşünür ve o gurubun beklentileri doğrultusunda davranır. Başka bir deyişle kendi toplumsal varlığından vazgeçmiş olmaktadır.  Irkçılıkla ilişkili ruhsal bir açıklama yapılacaksa, bu toplum bilimsel ifadeden başkası yapılamaz.  Kısacası ırkçılık ve ırkçılığı psikolojik olarak mazur gösterme iki adet tuğla gibidir. Bırakıldıkları yerde kalırlar. Sahiplenin kafasının yarılmasından başka bir işe yaramazlar.

Ancak bir tehlikeye dikkat çekmek isterim: Irkçılığı psikolojiye yatırmak, ön yargılı başka bir grup oluşturmak gibi öte bir amaç taşımaktadır. Böylesi bir grup, psikoloji bilen(!) ırkçıların oluşturduğu başka bir beyhude gruptur. Rastlantı ile bile olsa, böyle bir gruba katılıp çıkmak dahi çok ciddi bir utanç kaynağıdır.

Psikoloji
Etiketler
ırkçılık
psikoloji