fizik

Kopenhag yorumuna bir alternatif: Bohm Mekaniği

Kuantum mekaniğinin Kopenhag yorumu, Dünya’nın her tarafındaki üniversitelerdeki kuantum mekaniği derslerinde öğretilen genel kabul görmüş bir yorumdur. Bu yoruma göre parçacıkların konumu ve hızı belirli bir anda bilinemez. Heisenberg belirsizlik ilkesi bunu ifade eder. Bu belirsizlik ilkesine göre konum ne kadar iyi bilinirse hız o kadar kötü, hız ne kadar iyi bilinirse de konum o kadar kötü bir hassasiyetle bilinebilir.

Yeni bir bilişim çağına doğru: Kuantum teknolojileri ve kuantum mühendislik

Haklı olarak uzunca bir süreden beri çağımızın bir bilişim çağı olduğu söylenir. Bu sade ve bilgece deyişin sanılandan çok daha fazla ötesi-berisi vardır.

Bilişim (information) terimi; bir sistemin sahip olabileceği veya taşıyabileceği, onda kodlanabilen (yüklenebilen) her türlü bilginin edinilmesi, kullanılması, işlenmesi, aktarılması ve depolanmasıyla ilgili her türlü uğraş ve eylem anlamında kullanılır.

Stephen Hawking ve kara delikler

Stephen Hawking, Galileo Galilei’nin ölümünden tam olarak üç yüz sene sonra, 8 Ocak 1942’de Oxford(İngiltere)’da dünyaya geldi.

21. yaş gününün hemen ardından 1963 yılında ALS hastalığı (Amyotrofik Lateral Skleroz: bir tür motor nöron hastalığı) teşhisi konuldu. Doktorlar, Hawking’in birkaç yıllık ömrü kaldığını söylüyorlardı. Hawking, tekerlekli sandalyeye ve konuşabilmesi için bir bilgisayara bağlı olmasına rağmen bilimsel üretimini sürdürdü. Ayrıca Hawking’in üç çocuğu ve üç tane de torunu vardır.