Astronomi

Kayan yıldız yağmurları ve göktaşları

Geceleri gökyüzünde bazen kayan yıldızlar görürsünüz. Gökyüzünde aniden parlayarak kayarlar ve bir-iki saniye içinde de sönüp yok olurlar. Hatta halk arasında bu olaylarla ilgili değişik inanışlar vardır, dilek tutulur. Başka bir inanışa göre de herkesin bir yıldızı vardır. Yıldızı kayan bu dünyadan öbür dünyaya göç etmiş (ölmüş) demektir. Tabii hangi yıldızın kimin olduğu hiç bilinmez ve insanlar hep en parlak yıldızlardan birinin kendisinin olduğuna inanırlar.
Kayan yıldızları ilk olarak Anaxagoras inceliyor.

Ülkemizde uzay ajansı hazırlıkları ve düşündürdükleri

Uzay ve havacılık ajansları, 2. Dünya Savaşı sonrası soğuk savaş atmosferinin ortaya koyduğu siyasi kutuplar arası rekabetten gücünü alan uzay ve havacılık çalışmalarını koordine etmek üzere kurulmuştur. Soğuk savaş sonrasında da bu alanlardaki politikaları belirleme, fonlama ve koordinasyon görevlerini sürdüren bu ajanslar, bilim ve teknolojiye yön vermeye devam etmektedir.

Yılın Astronomi Fotoğrafı yarışmasında 2018'in finalistleri belli oldu

Greenwich Gözlemevi'nin düzenlediği Yılın Astronomi Fotoğrafı yarışması 10. kez düzenleniyor. Yarışmaya katılan fotoğraflar her yıl daha da güzelleşiyor gibi. Bu yıl yarışmaya dokuz farklı kategoride tam 4200 başvuru oldu ve organizasyon ekibinin tespitine göre gençlerin ilgisi oldukça yüksek. Yarışmanın kazananı 23 Ekim 2018 tarihinde açıklanacak, finale kalan fotoğraflar ise internet üzerinde sergilenmeye başladı.