Evrimin sesi olacağız!

"Şimdi kolları sıvama zamanı. Evrimin sesi olmak için harekete geçme zamanı!" 

 

Evrim Kuramı ortaöğretim müfredatından çıkarıldı. Bu haberi alır almaz Bilim ve Ütopya olarak tavrımızı koyduk. Evrime yönelik saldırının bilime yönelik saldırı anlamına geldiğini söyledik ve hazırlıklara giriştik. Yayın programımız farklı olmasına rağmen çok kısa bir sürede 20 yazardan katkı aldık ve elinizdeki özel sayı meydana geldi.

Az zamanda büyük iş
Bilen bilir. Aylık bir bilim dergisi hazırlıyorsanız ciddi ve nitelikli bir emek sarf etmek zorundasınızdır. Yoksa dosyalar ve diğer yazılar doyurucu olmaz. Ne okur tatmin olur ne de editör olarak sizin içinize siner. Bu olumsuzlukların yaşanmaması için aylar öncesinden plan yapmalı, konu başlıklarını ve muhtemel yazarları belirlemelisinizdir.
Ancak Türkiye gibi oldukça hareketli bir ülkede evdeki hesap her zaman çarşıya uymaz. O nedenle bazı zamanlarda esnek ve atak davranmak gerekir. Kaybedilen her dakika bilime yönelik gerici saldırılara ister istemez alan açmak anlamına gelecektir. Biz de bu bilinçle hareket ederek ani bir karar verdik ve özel bir Evrim sayısı hazırlığına giriştik. Bu sayının meydana gelmesinde sadece dergi mutfağında çalışan arkadaşlarımızın değil, yazarlarımızın ve yazı kurulu üyelerimizin ciddi katkıları var. Doç. Dr. Burçin Aşkım Gümüş, Yrd. Doç. Dr. Seçkin Eroğlu ve Çağrı Mert Bakırcı… Ve tabii ki bu özel sayımıza yazı veren çok değerli akademisyenler, yazarlar…
Bu dosya, çok kısa zamanda hazırlanmasına karşın niteliği oldukça yüksek. Her yazı size yeni ufuklar açacak. Deyim yerindeyse hep birlikte az zamanda büyük bir iş başardık. Ama daha yolun başındayız.

Yakınma değil mücadele
Neden yolun başındayız? Çünkü evrime koyulan yasak, resmi bir şekilde karşımıza çıkıyor ve öne sürülen gerekçelerin hiçbirinin akılla, mantıkla bağdaşır tarafı yok. O gerekçeleri alt alta yazıp topladığımızda karşımıza çıkan şey eğitimin dinsel değerlere göre biçimlendirilmek istenmesidir. Bunun dışındakiler de laf salatasıdır. Öğrencilerin yeterli felsefi altyapıya sahip olmaması gibi malzemelerle yapılan ve hiçbir karşılığı olmayan boş laflar. Öyleyse bizim üzerimizde büyük bir sorumluluk var.
Biz derken kimi kastediyoruz?
En başta üniversitelerimizi, akademisyenlerimizi kastediyoruz. Evrimi ve bilimi savunan, topluma ulaştırmak isteyen hocalarımızın duyarlılığı çok yüksek! Onların toplumu aydınlatma istekleri bizim için en büyük iyimserlik kaynağı. Dergimizi hazırlama sürecinde de gördük. Katkı koymasını rica ettiğimiz hocaların hiçbiri bizi kırmadı. Mazereti olanların da ciddi zorunlulukları vardı ama hemen hepsi yazılarıyla katkı sundu.
Biz derken kendimizi kastediyoruz. Bilim yayıncılarını, internet sitelerini, gönüllüleri. Bilim ve Ütopya olarak kendi adımıza şunun sözünü veriyoruz. Evrimin sesi olmak için sadece bu sayıyla yetinmeyeceğiz. Üniversitelerin açılmasıyla birlikte yapacağımız etkinliklerle gümbür gümbür geliyoruz. Buradan üniversitelerimize, ilgili bölümlerimize ve diğer kesimlere çağrıda bulunuyoruz. Gelin evrimi savunma mücadelesinde el ele verelim.
“Biz” derken seni kastediyoruz sevgili okur. En başta senin enerjine, birikimine ihtiyacımız var. Yakınmayı, sızlanmayı bırakalım. Hatta eleştiriyi de bir süreliğine tatile çıkaralım. Ne mi yapalım? İş yapalım. Karşıtını üretelim. Unutma yalnız değilsin, biz varız, sen varsın ve bunlardan da öte haklılığımız var. Bilimin haklılığı bu!
O nedenle şimdi kolları sıvama zamanı. Evrimin sesi olmak için harekete geçme zamanı! 

Emrah Maraşo
Çiviyazısı - Ağustos 2017

Kapak