bilim

Dünyada en çok bilimsel makale üreten ülke Çin oldu

ABD Ulusal Bilim Vakfı’nın (NSF) derlediği istatistiklere göre, Çin, bilimsel yayın konusunda ABD’yi solladı. Kuruluşun 18 Ocak’ta yayınladığı rapor, Amerika Birleşik Devletleri ile Çin ve diğer bilim ve teknolojiye yatırımlarını artıran gelişmekte olan ülkeler arasındaki rekabetin yükseldiğini belgeliyor. Bununla beraber, raporda Amerika’nın üst düzey bilimsel araştırmalar yürüterek, yabancı öğrencileri çekerek ve bilimi değerli fikir hakkına dönüştürerek etkin bir güç olmaya devam ettiği ifade ediliyor.

Bilim insanları dünyada yaşamın başlangıcını kimyayla açıkladı

 

Bilim insanları dünyada yaşamın başlangıcını kimyayla açıkladı
Hintli bir grup bilim insanı Dünya'nın başlangıcına yeni bir açıklama getirdi.

ABD'deki The Scripps Araştırma Enstitüsü (TSRI) araştırmacılarından bir ekip, Kasım 2017'de fosforilasyon adı verilen bir kimyasal tepkimenin yaşamın başlangıcındaki üç ana öğenin toplanması için çok önemli olabileceğini öne sürmüştü.

Mevlâna ve bilim: Mevlâna'ya bilim adamı gözüyle bakılabilir mi?

Mevlâna’nın misyonu denince, genellikle aklımıza sevgi, hoşgörü ve barış elçisi gibi terimler gelir.  Bunlar  doğrudur. Her biri Mevlâna’nın yıllar önce söylediği fikirlerin günümüzde ihtiyaç duyulan yansımalarıdır. Ya da kendisinin de Mesnevî’de eleştiri olarak dile getirdiği gibi, eserlerini okuyan herkes kendince onu bir kalıba sokar ve anladığı ölçüde Mevlâna’yı sınıflandırmaya çalışır.

Rus bilim insanları kemik dokusu kadar esnek implant alaşımı geliştirdi

Rusya Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden (MİSİS) bilim insanları şekil hafızasına sahip ve esneklik bakımından kemik dokularına benzer bir alaşım geliştirdi. Yalnızca biyouyumlu malzemelerden yapılan alaşım, tıbbi implantların ömrünü ciddi oranda uzatabilir.

Son yıllarda zarar gören kemiklerin yerine yapılan implantlarda insan vücudundaki canlı dokularla uyumlu olan titanyum malzemesi kullanılıyor. Ancak titanyum implantlar, kemikler kadar esnek olmamaları bakımından zaman zaman dezavantaj yaratıyor.

Aşkın biyolojisi

Aşkı anlatmak kolay değildir. "Akıl aşkı anlatmada çamura saplanmış eşek gibi kalır." buyurmuş Mevlâna. Anlatılması bu kadar zor olan bir şeyin bilimsel bir dile dökülmesi ise daha zordur. Hem de insanların bu kadar değer verdikleri bir olgunun “beyindeki biyokimyasal değişiklikler” olarak sunulması, insanların çoğuna indirgemecilik olarak görüldüğü için yadırganır. Yine de ben bu iki zorluğu göze alarak “beynin bir işi” olan aşk konusuna beyin bilimlerinin nasıl baktığını anlatmaya çalışacağım.