Boş

Toplam: 0,00 ₺

sıtkı çağdaş inam

Evren rengarenktir

Başta büyük deneyci Michael Faraday (1791-1867) ve büyük matematiksel fizikçi James Clerk Maxwell’in (1831-1879) çalışmaları olmak üzere, 19. yüzyıl pek çok kuramsal ve deneysel çalışmaların sonucunda klasik elektromanyetik kuramın ortaya konulduğu yüzyıl olmuştur.

Astrolojiyle İmtihanımız

Modern bilim öncesi çağlarda, gökküre ve yerküre birbirinden bağımsız işleyen ve birbirinden bağımsız yasaları olduğu düşünülen apayrı “evrenler” olarak resmedilirdi. Yine de insanlar çağlar boyunca gökteki takımyıldızlarını ve bu takımyıldızlar arasında “gezinen” gezegenleri belli nesne ya da mitolojik kahramanlarla özdeşleştirerek; bunların yeryüzündeki varlıklarla ve olaylarla ilişkileri olabileceğini düşünmektelerdi.

2016’da Astronomi’de ve Astrofizik’te Ne Oldu?

2016, astronomi ve astrofizik alanında pek çok gelişmenin yaşandığı bir yıldı. Bilimsel gelişmeler arasında Laser Interferometre Kütleçekim Dalgası Gözlemevi’nin (LIGO’nun), daha önce bir atarca çift sisteminde dolaylı olarak varlığı gösterilmiş olan [1,2] kütleçekim dalgalarını doğrudan gözlemesi en çok ses getireniydi. Bir karadelik çift sistemindeki karadeliklerin birbirleriyle birleşmesi sürecinde ortaya çıkan kütleçekim dalgaları aslında 2015 Eylül’ünde gözlenmişti.

Bir Benzetimin İçinde miyiz?

İnsanlık, yüzyıllardır “gerçeğin” ne olduğunu sorgulamaktadır. Daha M.Ö. 300’lü yıllarda Çinli filozof Zhuangzi, “Rüyamda bir kelebek olduğumu mu gördüm, yoksa şu an insan olduğunu düşleyen bir kelebek miyim bilmiyorum” diyerek rüyaların o “gerçekçi” dünyasına duyduğu hayreti anlatmaya çalışmıştır. Özellikle 21. Yüzyıl başlarında Matrix üçlemesiyle popüler kültüre de mal olan “bir benzetimin içinde yer alan bilinçli varlıklar” fikri epey ilgi çekmiştir.

Geleceğimiz Mars

Işık kirliliğinin en yoğun yaşandığı büyük şehirlerde bile, gökyüzüne dikkatle baktığınızda turuncu-kırmızı rengiyle ve kıpraşmayan ışığıyla Mars’ı ayırt edebilmeniz mümkündür. Her dönemde insanoğlunun ilgisini çekmiş Mars; eski çağlardaki insanlar için gökyüzündeki uzak yıldızlardan meydana gelen sabit arkaplan üzerinde gezen yedi gökcisminden biriydi.

RSS - sıtkı çağdaş inam beslemesine abone olun.