Boş

Toplam: 0,00 ₺

nurdan inan

Yazarımız Prof. Dr. Nurdan İnan 11. Aykut Kence Evrim Konferansı’nda Konuşacak

Dergimizin değerli yazarlarından, aynı zamanda yazı kurulu üyemiz Prof. Dr. Nurdan İnan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde bu yıl 11.si düzenlenecek olan Aykut Kence Evrim Konferansı’nda konuşmacı olarak yer alacak.

Hocamız, konferansa “Fosiller” başlıklı sunumuyla katılıyor.

Organizasyonu ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu ile Evrim Ağacı tarafından üstlenilen konferans, 18-19 Şubat tarihlerinde ODTÜ yerleşkesinde gerçekleşecek.

Konferansın programına aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

Gergedanların Evrimi

Ülkemizdeki tek kurumsal müze olan Tabiat Tarihi Müzesi’nde (MTA Genel Müdürlüğü) sınırlı sayıda gergedan fosil örneği bulunurken, Anadolu’nun özellikle Çankırı, Çorum, Afyon, Nevşehir, Sivas ve Ankara gibi Tersiyer havzalarından elde edilmiş zengin gergedan fosil örnekleri Avrupa’daki birçok müzede sergileniyor. Üstelik, Münih Ludwig-Maximilien Üniversitesi Paleontoloji Müzesi’nde olduğu gibi tamamen Anadolu gergedan fosillerinin sergilendiği üniversite müzeleri de mevcut.

EVRİM HALKALARINI TAMAMLAYAN FOSİLLER: JEHOL ALANI (ÇİN)

2000’li yıllardan itibaren artan araştırmalarla, büyük kısmı sadece çok özel koşullar altında fosilleşebilen farklı bitkiler, böcekler, amfibiyenler, çeşitli omurgasızlar, balık, sürüngen, dinozor, kuş gibi omurgalılarla, memeliler ve insan ardıllarını içeren fosiller bulunmuş. Bu fosiller, evrimsel biyoloji ve paleontoloji bilimlerinin tartışılmaz kanıtları olarak evrim halkalarının doldurulmasını sağlıyor.

RSS - nurdan inan beslemesine abone olun.