Boş

Toplam: 0,00 ₺

evrim

Yazarımız Prof. Dr. Nurdan İnan 11. Aykut Kence Evrim Konferansı’nda Konuşacak

Dergimizin değerli yazarlarından, aynı zamanda yazı kurulu üyemiz Prof. Dr. Nurdan İnan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde bu yıl 11.si düzenlenecek olan Aykut Kence Evrim Konferansı’nda konuşmacı olarak yer alacak.

Hocamız, konferansa “Fosiller” başlıklı sunumuyla katılıyor.

Organizasyonu ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu ile Evrim Ağacı tarafından üstlenilen konferans, 18-19 Şubat tarihlerinde ODTÜ yerleşkesinde gerçekleşecek.

Konferansın programına aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

Osmanlı’da Evrim Gerçeği

Evrim gerçeği sadece bugüne ve geleceğe ait bir olgu değil. Evrim, bizim tarihimiz içinde Cumhuriyet’ten önce de yer tutmuş, tartışılmış, yaygınlaştırılmaya çalışılmış. Yani 100 yılı aşkın bir süredir evrimin şahsında bilimle, bilimi reddeden tutuculuk arasında mücadele sürüyor.
İşte bu sayımızda Osmanlı(Türkiye)’ya evrimin nasıl girdiği, hangi bilim dallarında kendini gösterdiği, hangi aydınların evrimi nasıl değerlendirdiği ve işlediğini yazıyoruz. Bu bakımdan Osmanlı’da Evrim başlığını taşıyan dosyamız bir ders niteliğinde.

İnsan Sosyalliğinin Evrimi

İnsanın biyolojik evrimini birçok yönüyle geçmiş sayılarımızda işledik. Bu konuda dergimiz hatırı sayılır bir yayına sahip.

Bu sayımızda İnsan Sosyalliğinin Evrimi başlığı altında dört noktaya odaklanıyoruz: En sosyal hayvan olarak insanın neden işbirliğine aşırı yatkın olduğu, evrim ve ahlak arasındaki ilişkinin boyutları, memetik ve iletişim psikolojisi ve evrimsel açıdan saldırganlık ve şiddet...

Bilim ve Ütopya'da Bu Ay: Bilimde Yolculuğa Hazır Mısınız?

İnsanlık varoluşundan bu yana evreni anlamlandırmaya ve anlamaya çalıştı. Ortada üretim fazlası, buna bağlı olarak gelişen sınıflaşma ve nihayetinde adına uygarlık dediğimiz yeni bir aşama yokken göksel cisimlere çeşitli roller yükledi. Bu, bilgisinin sınırlılığından kaynaklanan bir durumdu. Ancak çağlar geçtikçe ve bilim, sanat, din ayrı ayrı kurumsallaştıkça yaşadığımız dünya ve evren hakkında bildiklerimiz göreli olarak gerçeğe daha yakın hâle geldi.

Gergedanların Evrimi

Ülkemizdeki tek kurumsal müze olan Tabiat Tarihi Müzesi’nde (MTA Genel Müdürlüğü) sınırlı sayıda gergedan fosil örneği bulunurken, Anadolu’nun özellikle Çankırı, Çorum, Afyon, Nevşehir, Sivas ve Ankara gibi Tersiyer havzalarından elde edilmiş zengin gergedan fosil örnekleri Avrupa’daki birçok müzede sergileniyor. Üstelik, Münih Ludwig-Maximilien Üniversitesi Paleontoloji Müzesi’nde olduğu gibi tamamen Anadolu gergedan fosillerinin sergilendiği üniversite müzeleri de mevcut.

Sayfalar

RSS - evrim beslemesine abone olun.