Evde gördüğünüz örümcekleri öldürmeli misiniz?

Sizi ikna etmemin zor olacağını biliyorum, ama yine de deneyeyim: Evde gördüğünüz örümcekleri bundan sonra öldürmeyin.

Neden mi? Çünkü örümcekler başlı başına bir canlı olmanın yanı sıra doğal yaşam ve kapalı mekân ekosistemlerinin önemli bir parçasıdır.

İnsanlar evlerinin dış dünyadan yalıtılmış, güvenli mekânlar olduğunu düşünmek isterler, ama iç mekanlarda birçok örümcek türü görülebilir. Bazıları kazara içeride kapalı kalmıştır bazıları da kısa süreli olarak iç mekânlara girip çıkar. Hatta bazı türler de geniş iç mekânların tadını çıkarıp hayatlarının sonuna dek mutlu bir şekilde yaşar ve minik örümcekler yaparlar. Bu tür örümceğimsiler genellikle gözden uzak yerlerde yaşar, karşınıza çıkanların çoğu da ne saldırgandır ne de tehlikeli. Aslında evdeki haşereleri yemek gibi bazı yararları vardır, hatta bazıları diğer örümcekleri de yer.

 

orumcek1.jpg

Ağına takılan avı yiyen Theridiidae ailesinden bir tarak ayaklı, dolaşık ağ örümceği. Görsel kaynağı: Matt Bertone CC BY-ND

 

Meslektaşlarımla beraber North Carolina’da bulunan 50 evde gözlem araştırması yaparak çatımızın altında yaşayan eklembacaklıların envanterini çıkarttık. Gittiğimiz her ev örümceklere ev sahipliği yapıyordu. En çok rastladığımız türler tarak ayaklı, dolaşık ağ örümcekleri (cobweb spider) ve kiler örümcekleriydi.

Her iki tür de pusuda bekleyip avlarının takılması için ağ örer. Kiler örümcekleri bazen yaşam alanları içerisindeki diğer örümcekleri avlamak için ağından uzaklaşır ve av taklidi yaparak kuzenlerini yakalar.

 

 

orumcek2.jpg

Uzun bacaklı örümcek olarak da adlandırılan Pholcidae ailesinden bir kiler örümceği (Opiliones takımından İngilizce harvestman diye bilinen örümceğimsiler [araknid] ile karıştırılmamalıdır).

Görsel kaynağı: Matt Bertone CC BY-ND

 

Örümcekler her ne kadar yakaladıkları her şeyi yemeye yatkın olan genelci avcılar olsa da daha çok baş belası haşereler ve hatta sivrisinek gibi hastalık taşıyan böcekleri yer. Afrika’daki evlerde, henüz kan emmiş sivrisinekleri yemeyi tercih eden bir zıplayan örümcek türü bile vardır. Yani bir örümceği öldürmek sadece o örümceğimsinin hayatına mal olmakla kalmaz, aynı zamanda evinizden çok önemli bir avcının eksilmesine neden olur.

 

Örümceklerden korkmak doğaldır. Çünkü kımıl kımıl oynayan bacakları vardır ve hemen hemen hepsi zehirlidir. Bununla birlikte, bazen dişleriyle derimizde bir delik açsalar bile çoğu türün zehri insanlarda sorun yaratmayacak kadar zayıftır. Entomologlar da örümcek korkusuna yenik düşebilirler. Bu büyüleyici yaratıklarla çalışıp onları gözleyerek korkularını yenen birkaç örümcek araştırmacısı tanıyorum. Onlar yapabiliyorsa siz de yapabilirsiniz!

Örümcekler size saldırmaz, aslında insanlardan kaçarlar; biz onlar için daha çok tehlike oluştururuz. Örümceklerin bizi ısırması oldukça nadir görülen durumlardan biridir. Dul örümcekleri ve keşiş örümcekleri gibi tıbbi müdahale gerektiren birkaç tür olsa da onlar bile nadiren ısırır ve genellikle ciddi sorunlara yol açmazlar.

Eğer evinizde, deponuzda vs. bir örümcek görmeye gerçekten tahammül edemiyorsanız öldürmek yerine onu yakalayıp dışarıya bırakın. Mutlaka kendisine gidecek bir yer bulur, siz de o da rahatlarsınız.

Ama varlıkları sizin için bir sorun oluşturmuyorsa bırakın evinizde yaşasınlar. Bu, normal bir durumdur. Açıkçası, siz görmeseniz de evinizde yine de örümcekler olacaktır. Yani örümcekle karşılaşırsanız yaklaşımınız şu olsun: Siz de yaşayın, bırakın onlar da yaşasınlar.

 

Çeviri: Şule Ölez

Orijinal Metin: https://theconversation.com/should-i-kill-spiders-in-my-home-an-entomologist-explains-why-not-to-95912

Güncel Bilim
Etiketler
entomoloji
örümcek
biyoloji
güncel bilim