Boş

Toplam: 0,00 ₺

Kondor'un Güncesi

Latin Amerika’da Başkanlık Rejimleri

Arjantin başkanlık binası “Casa Rosada”nın limana bakan arka bahçesinde harikulade bir Kristof Kolomb heykeli vardı. Kolomb Meydanı da denilen bu alanda yer alan bu anıt İtalya’da 1920 yılında yapılmıştı. 26 metre yüksekliğinde 625 ton ağırlığındaki heykel bir yıl sonra başkanlık sarayının bahçesinde yerini almıştı. Fakat 2007’de federal hükümet, anıtı bulunduğu yerden kaldırıp başka bir kente taşıma ve yerine Juana Azurduy’un heykelini dikme kararını açıkladı.

“Narcos”: Latin Amerika’da Uyuşturucu Terörü

Orta Asya kökenli marihuananın Avrupalıların eline nasıl ve ne zaman ulaştığı tam olarak belli değildir. Ancak kesin olan şu ki bu doğal keyif veren madde Amerika kıtasına ilk olarak İspanyol fetihçi Hernan Cortes tarafından getirildi. Cortes fetih sırasında güçlü bir din propagandasının yanı sıra yerlileri bu rahatlatıcı maddeyi kullanmaya sevk ediyordu. Geçen beş asır içinde marihuana Amerika coğrafyasına ve kültürüne mükemmel biçimde uyum sağladı. Bugün bu kıtada marihuana ekilmeyen ve tüketilmeyen hemen hiçbir nokta kalmadı.

Fidel: İki Asrın Muzaffer Devrimcisi

25 Kasım 1956 sabaha karşı, içinde Fidel, Raul, “Che”, Camilo, Juan Almeida dahil 82 devrimciyi taşıyan emektar “Granma” teknesi Meksika sularından ayrıldı. Tekne açık sularda yol almak için yetersizdi. 30 Kasım’da “Santiago de Cuba” kıyılarına varmaları gerekiyordu. Fakat yükü nedeniyle çok ağır seyrediyordu. Bu yüzden çıkartma ile eşgüdümlü başlaması gereken ayaklanma yarım kaldı. Plan açığa çıkmıştı. 2 Aralık gece yarısı Granma karaya oturdu. Yardım botu su aldığından mühimmatın bir kısmını çıkarabildiler. Üçüncü gün kuşatılmışlardı. Yoğun bombardıman altında dağıldılar.

2016’nın Ardından: Latin Amerika Bilanço Çıkarıyor

Latin Amerika son on beş yılın en zor dönemini geçiriyor: Venezuela’da ekonomik kriz Bolivarcı yönetimi sarsıyor. Brezilya’da Başkan Dilma Roussef parlamenter bir darbeyle devrildi. Arjantin’de neoliberal hükümet birinci yılını doldururken son on yılın tüm halkçı kazanımlarını yok ediyor. Uruguay’daki yeni yönetim ABD’ci sağ ittifaka yanaştı. Küba yarım asırlık düşmanıyla barışırken devrimin geleceğine yönelik kaygılar artıyor. Kolombiya, Peru ve Şili’de sağ neredeyse alternatifsiz. Brezilya, Venezuela, Arjantin ekonomilerindeki çöküş Güney Amerika Ortak Pazarı MERCOSUR’u zayıflattı.

“Kolombiya Planı”

Geçtiğimiz 26 Eylül’de Kolombiya’nın Cartagena kentinde belki de tarihin en ilginç “Barış Anlaşması” imzalandı. Kolombiya Devlet Başkanı Manuel Santos dört yıl süren görüşmelerin ardından Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri-Halk Ordusu (FARC-EP) Genel Komutanı Rodrigo Londoño ile el sıkıştı. Anlaşma, özet olarak FARC’ın tamamen silahlarını bırakarak parlamenter siyasete katılmasını amaçlıyordu.

Latin Amerika’da devrimci kadınlar

Latin Amerika’da kadının devrimci konumu belli süreçlerle sınırlı değildir. Tarihsel sürecin bütününü kapsar. Etkileri kadınların eğitim, seçme-seçilme, kanun önünde eşitliği gibi haklarının elde edilmesiyle sınırlı değildir. Sömürge isyanlarına, bağımsızlık ve sınıf savaşlarına liderlik de ettiler. Faşist diktatörlüklerde herkesin boyun eğdiği yerde yine onlar direndi. Hayatlarını, aşklarını, evlatlarını verdiler.

Latin Amerika’da Devrimci Rahipler

Günümüzde de sürmekte olan bu sıradışı dini yaklaşımın kökleri, kıtanın İspanyol ve Portekizli güçlerce fethedildiği döneme dayanır. Beş asır önce kıta bu iki güç arsında paylaşılırken anlaşmanın diğer bir tarafı da Vatikan’dı. Avrupa’da tehdit olarak görülen Katolik Cizvit Tarikatı fetih sayesinde Yeni Dünya’nın keşfine katılmıştı. Güney Amerika’da sömürge güçlerinin girmeye cesaret edemediği ormanlara Cizvit rahipleri girdi ve fetihçilerden farklı olarak halkla bütünleştiler. Onların dilini öğrenip kendi öğretilerini ve sanatlarını yaydılar.

RSS - Kondor'un Güncesi beslemesine abone olun.