Boş

Toplam: 0,00 ₺

burçin aşkım gümüş

Öncü Salyangozlar

Canlılar yaşamak, üremek ve yayılmak amacıyla ekolojik şartların etkilerine karşı geliştirdikleri uyum (adaptasyon) yetenekleri sayesinde değişime uğrarlar. Uyum sağlayan bireyin ve dolayısıyla popülasyonun yani türün doğal seçilime uğramasıyla kazanılan avantajlı karakterler kalıtsal olarak yeni döllere aktarılmaya başlandığında popülasyonun gen havuzundaki allel gen frekansları değişime uğrar ve böylelikle canlı türleri değişmeye başlarlar.

2016’da Biyoloji’de Ne Oldu?

* Austin’deki Texas Üniversitesi’nden Jared W. Ellefson ve arkadaşları, ters transkripsiyon sürecindeki ‘güvenilmezliği’ ortadan kaldırdı. Bu süreci yürüten ters trankriptaz enzimi ile virüsün kendi gen kopyalama sürecini düzeltmesini engelleyen 3 milyar yıllık bir genetik hatayı hedef alan araştırıcılar ürettikleri yeni enzim (RTX) ile bu hataları düzelterek 3 ila 10 kat yanlışsız genom dizileri oluşturabilmeyi başardılar (Science 24 Jun 2016: Vol. 352, Issue 6293, pp. 1590-1593, doi: 10.1126/science.aaf5409).

Zamanın Sessiz Tanıkları

16 yıldır onlarla yaşıyorum. Aslında Jules Verne’in “Denizler Altında Yirmi Bin Fersah” adlı kitabının kahramanı Kaptan Nemo’nun deniz altısı Nautilus’un ismini duyduğumdan beri ve hatta çocukluğumun yaz tatillerinde sahillere vuran deniz kabuklarını topladığım, evimizin duvarlarındaki, bahçemizdeki çiçeklerin üzerlerindeki parlak izlerin gizemini çözmeye çalıştığım zamanlardan beri hayatımdalar. Nelerden mi bahsediyorum? Yumuşakçalardan (Mollusca). Onlar sayesinde önce bilim uzmanı ve doktor, sonra da doçent oldum.

Meke Maarı’nın İmdat Çığlıkları

Ankara’da doğa yürüyüşleri düzenleyen çeşitli gruplar var. Böyle bir yürüyüşte Tübitak’tan Mehmet Ekim ve arkadaşları ile tanıştım. Onlara çok sık katılamasam da gezilerden sonra sosyal medyada paylaştıkları fotoğrafları zevkle takip ediyorum. Bu bahar Konya ilinin, Karaman ilçesinin sınırları içinde olan Meke Maarı’na gittiler. Gölün çevresinde çekilen fotoğrafları görünce şaşkına döndüm. Ülkemizde Ramsar Alanı olarak ilan edilen 14 sulak alandan biri olan, Türkiye’nin ve dünyanın nazar boncuğu olarak nitelendirilen bu gölün sularının neredeyse tamamı kurumuştu.

RSS - burçin aşkım gümüş beslemesine abone olun.