Boş

Toplam: 0,00 ₺

Evrim

Yazarımız Prof. Dr. Nurdan İnan 11. Aykut Kence Evrim Konferansı’nda Konuşacak

Dergimizin değerli yazarlarından, aynı zamanda yazı kurulu üyemiz Prof. Dr. Nurdan İnan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde bu yıl 11.si düzenlenecek olan Aykut Kence Evrim Konferansı’nda konuşmacı olarak yer alacak.

Hocamız, konferansa “Fosiller” başlıklı sunumuyla katılıyor.

Organizasyonu ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu ile Evrim Ağacı tarafından üstlenilen konferans, 18-19 Şubat tarihlerinde ODTÜ yerleşkesinde gerçekleşecek.

Konferansın programına aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

Gergedanların Evrimi

Ülkemizdeki tek kurumsal müze olan Tabiat Tarihi Müzesi’nde (MTA Genel Müdürlüğü) sınırlı sayıda gergedan fosil örneği bulunurken, Anadolu’nun özellikle Çankırı, Çorum, Afyon, Nevşehir, Sivas ve Ankara gibi Tersiyer havzalarından elde edilmiş zengin gergedan fosil örnekleri Avrupa’daki birçok müzede sergileniyor. Üstelik, Münih Ludwig-Maximilien Üniversitesi Paleontoloji Müzesi’nde olduğu gibi tamamen Anadolu gergedan fosillerinin sergilendiği üniversite müzeleri de mevcut.

Bebeklerden İnsan Doğasına Dair İpuçları

Yale Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden J. Kiley Hamlin, Karen Wynn ve Paul Bloom, 2007 yılında Nature adlı hakemli bir dergide yayınlanan bir çalışma yaptılar.  Bu çalışmada yaşları 6 ay ila 12 ay arasında değişen bebekler öncelikle bir oyun seyrediyorlar, ardından oyunda gördükleri iki karakterden hangisine daha çok ilgi duyacaklarını tespit etmek amacıyla bir seçime yönlendiriliyorlar. Bu oyunda, üzerlerine birer çift göz çıkartması yapıştırılmış üç farklı renk ve şekilde tahta bloktan oluşan karakter var.

Sayfalar

RSS - Evrim beslemesine abone olun.