Boş

Toplam: 0,00 ₺

Biyoloji

Öncü Salyangozlar

Canlılar yaşamak, üremek ve yayılmak amacıyla ekolojik şartların etkilerine karşı geliştirdikleri uyum (adaptasyon) yetenekleri sayesinde değişime uğrarlar. Uyum sağlayan bireyin ve dolayısıyla popülasyonun yani türün doğal seçilime uğramasıyla kazanılan avantajlı karakterler kalıtsal olarak yeni döllere aktarılmaya başlandığında popülasyonun gen havuzundaki allel gen frekansları değişime uğrar ve böylelikle canlı türleri değişmeye başlarlar.

Küresel İklim Değişikliği ve Biyolojik Çeşitlilik

Biyolojik bilimlerin penceresinden bakacak olursak, iklim değişikliği (sıcaklık, yağış, aşırı olaylar, karbondioksit yoğunluğu ve okyanus dinamikleri gibi bileşenleri), organizmadan biyoma kadar biyolojik çeşitliliğin (bir bölgedeki genlerin, türlerin ve ekosistemlerin toplamı) tüm bileşenlerini etkiler ve biyolojik çeşitlilik için önemli bir tehdittir. Yakın geçmişteki iklim değişikliği:

Zamanın Sessiz Tanıkları

16 yıldır onlarla yaşıyorum. Aslında Jules Verne’in “Denizler Altında Yirmi Bin Fersah” adlı kitabının kahramanı Kaptan Nemo’nun deniz altısı Nautilus’un ismini duyduğumdan beri ve hatta çocukluğumun yaz tatillerinde sahillere vuran deniz kabuklarını topladığım, evimizin duvarlarındaki, bahçemizdeki çiçeklerin üzerlerindeki parlak izlerin gizemini çözmeye çalıştığım zamanlardan beri hayatımdalar. Nelerden mi bahsediyorum? Yumuşakçalardan (Mollusca). Onlar sayesinde önce bilim uzmanı ve doktor, sonra da doçent oldum.

Bebeklerden İnsan Doğasına Dair İpuçları

Yale Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden J. Kiley Hamlin, Karen Wynn ve Paul Bloom, 2007 yılında Nature adlı hakemli bir dergide yayınlanan bir çalışma yaptılar.  Bu çalışmada yaşları 6 ay ila 12 ay arasında değişen bebekler öncelikle bir oyun seyrediyorlar, ardından oyunda gördükleri iki karakterden hangisine daha çok ilgi duyacaklarını tespit etmek amacıyla bir seçime yönlendiriliyorlar. Bu oyunda, üzerlerine birer çift göz çıkartması yapıştırılmış üç farklı renk ve şekilde tahta bloktan oluşan karakter var.

EŞCİNSELLİĞİN OLASI BİYOLOJİK VE SOSYOLOJİK OLASI TEMELLERİ

Erkek-dişi ilişkilerinin eşeysel bazda doğadaki durumunu koruması bir biyolojik gerekliliktir ve bu çeşitliliğin korunması için gerekli tüm eğitim ve yasal koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu ilişkileri laçka edilmiş toplumlar er ya da geç çıkmaza gireceklerdir. Ancak, özellikle kalıtsal olarak karşı eşeye yatkın kişilerin bir anlamda her canlıda görülebilecek doğal dışı oluşumların cezalandırılması ya da tümüyle yok sayılması da bugünkü uygar dünyanın uygulama şekli olamaz.

İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİNİN SEBEBİ İNSAN MIDIR?

Dünya’daki iklimsel şartların ana belirleyicileri içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi, çevre galaksiler ve Güneş’tir. İnsan bu noktada hiçliğe yakın bir etkiye sahiptir. İster ısınma olsun isterse soğuma, iklim değişiklikleri insana bağlı değildir ve milyonlarca yıldır süregelmektedir. Karşılaştığımız sorun, evrenin işleyişini anlamak yerine insan egolarını öne çıkartarak bilime gölge düşürülmesidir.

Sayfalar

RSS - Biyoloji beslemesine abone olun.