Boş

Toplam: 0,00 ₺

Antropoloji

SOYAĞACIMIZIN UZUN TARTIŞMALARA KONU OLAN YENİ ÜYESİ: HOMO NALEDİ

İnsanoğlunun en önemli özelliklerinden biri olan merak duygusu, “Kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum?” bağlamında iyice yoğunlaşır. Bu nedenle de türümüzün geçmişine ışık tutabilecek yeni bir buluntu, her zaman son derecede ilgi odağı olmuştur. Son günlerde bunun yeni bir örneğini yaşamaktayız.

NEANDERTALLER İNSAN BİYOLOJİSİNİ NASIL ETKİLEDİ?

Atalarımız müşkülpesent değildi. Homo sapiens’in, Neandertaller, Denisovalılar ve diğer ilkel akrabalarımızla cinsel ilişki kurduğuna ilişkin hatırı sayılır nicelikte bulgu var. Bilim insanları, bu ilişkinin insan biyolojisine Afrika dışındaki ortamla baş etme yeteneği kazandırmasının yanı sıra; astım, deri hastalıkları ve hatta depresyon gibi hastalıklarla tanışmasıyla sonuçlanan etkilerini, büyük ölçekli genom çalışmalarıyla ortaya koymaya çalışıyorlar.

EVRİM HALKALARINI TAMAMLAYAN FOSİLLER: JEHOL ALANI (ÇİN)

2000’li yıllardan itibaren artan araştırmalarla, büyük kısmı sadece çok özel koşullar altında fosilleşebilen farklı bitkiler, böcekler, amfibiyenler, çeşitli omurgasızlar, balık, sürüngen, dinozor, kuş gibi omurgalılarla, memeliler ve insan ardıllarını içeren fosiller bulunmuş. Bu fosiller, evrimsel biyoloji ve paleontoloji bilimlerinin tartışılmaz kanıtları olarak evrim halkalarının doldurulmasını sağlıyor.

RSS - Antropoloji beslemesine abone olun.