Boş

Toplam: 0,00 ₺

Bilim İnsanları ‘’Karanlık’’ Bir Samanyolu Keşfetti!

Uluslararası bir astronot grubu, dünyanın en gelişmiş teleskoplarını kullanarak neredeyse tamamı karanlık maddeden oluşan büyük bir galaksi buldu.

Coma takımyıldızının yanında bulunan Dragonfly 44 galaksisi, ilginç düzeni sebebiyle geçen yıldan bu yana gözleniyor. Bu, Samanyolu kadar büyük fakat daha az yıldıza sahip olan bir kara madde.

Astrophysical Journal Letters başyazarı ve Yale Üniversitesi astronotu Pieter van Dokkum, yayımladığı makalede, “Bu kütlenin bulunmasından hemen sonra galaksinin gözle görülenden daha büyük olması gerektiğini fark ettik. Çok az yıldıza sahip olduğundan onları birlikte tutacak bir şey olmadıkça kolayca parçalanabilirler”  dedi.

Hawaii’de bulunan WM Keck ve Gemini Kuzey Teleskopu sayesinde Dragon 44’ü iyice gözlemleme şansı yakaladılar. Astronotlar Keck’in 6 gecelik raporunu yıldızların galaksideki hızını ölçmek için kullandılar. Takım 8 metrelik Gemini Kuzey Teleskopunu yıldızların etrafındaki Samanyolu Galaksimizin etrafını çevreleyen halkaya benzeyen küre şeklindeki kümelerini ortaya çıkartmak için kullandı.

Araştırmalara göre, yıldızların hızı galaksinin büyüklüğünün bir göstergesi. Yıldızlar ne kadar hızlıysa galaksi o kadar çok kümeye sahip oluyor.

İlginçtir ki yıldızların hızı, karanlık bir galaksiye göre beklenenin üstünde. Bu demek oluyor ki Dragonfly’ın görülmemiş büyüklükte bir kütlesi var diyor Toronto Üniversitesi’nden Roberto Abraham.

Dragonfly 44’ün kütlesinin Güneş’inkinden 1 trilyon kat daha büyük ve yaklaşık 2 tredesilyon kilogram olduğu tahmin ediliyor. Yani hemen hemen Samanyolu Galaksisi kadar. Ancak bu galaksinin %0.01’i “normal” madde; geriye kalan %99.99’u ise karanlık maddeden oluşuyor; yani evrenin %90’ını oluşturduğu varsayılan görünmez maddeden.

Araştırmacılar karanlık maddenin bu kadar yoğun olduğu bir galaksiyi ilk defa keşfetmediklerini belirtiyorlar; çünkü cüce galaksiler de benzer bir yapıya sahip. Ancak bu galaksiler Dragonfly 44’ten 10.000 kat daha küçükler.

Abraham, “Dragonfly 44 gibi galaksilerin nasıl oluştuğuna dair bir fikrimiz yok,” diyor. “Gemini’den aldığımız bilgiler, göreceli olarak daha geniş yıldız parçalarının çok yoğun kümeler halinde bulunduğunu gösteriyor ki bu da bizim için önemli bir ipucu. Ancak şu anda yalnızca bir tahmin yürütebiliriz.”

Yale’de gökbilimci ve fizikçi olarak görev yapan Van Dokkum ekliyor: “Tam olarak öğrenmek istediğimiz şey karanlık maddenin ne olduğu. Önceliğimiz, karanlık madde parçacığını ortaya çıkarabilecek sinyalleri yakalayabileceğimiz, Dragonfly 44’ten daha yakında olan devasa karanlık galaksileri keşfetmek.”

Kaynak: http://news.yale.edu/2016/08/25/scientists-discover-dark-milky-way
Çeviri: Merve SİREK
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı - Lisans